Anaflaktik Şok Tedavisi

Anaflaktik Şok Tedavisi

Anaflaktik Şok Tedavisi, Nedir, Algoritması ve ne kadar sürede gelişir gibi bir çok sorunun cevabını burada bulacaksınız. Anaflaktik Şok Hastalığı Detayları.

Anaflaktik (Anaflaksi) bir Alerjik Şok çeşididir. Bu hastalık görülen kişilere acil müdahale yapılmadığı taktirde, sonuçları ölüme kadar götürebilir. Anaflaktik şok yaşandığı taktirde vücut’da ki kimyasallar hızla hastanın kanına karışmasından dolayı tedavisi acil ve hızlı olmalıdır.

Hastaneye yetiştirilen hastalara acil müdahale olarak öncelikle adrenalin tedavisi uygulanır. Ek olarak başka ilaçlarda kullanılabilmektedir. Çocuk hastalarda belirtileri geçmeye başladıktan en az 24 saat sonra taburcu edilebilir.

Anaflaktik Şok Adrenalin İğnesi (Tedavi Yöntemi)

Anaflaktik şok görülen hastalarda kimyasal maddelerin kana karışımı hızlı gerçekleştiği için, tedavisinin’de hızlı olması gerekir. Hastalara Adrenalin iğnesi yapılması halinde hızlı şekilde iyileşmeler görülecektir.

Adrenalin iğnesinin yapmak için alkol, pamuk veya enjektöre gerek duyulmadan bu gibi acil durumlar için üretilmiş otomatik basınçlı enjektörlü adrenalin pompaları geliştirilmiştir.

Yakın çevresinde bu tip risk durumu görülen çocuklar için otoenjektörler temin edilip yakın çevrece kullanımının öğrenilmesi hayati önem taşımaktadır. Diğer kullanılan alerji ilaçlarının etkisi bu kadar yüksek ve hızlı değildir.

Anaflaktik Şok Belirtileri

Anaflaktik Şok Belirtileri oldukça değişkenlik gösterebilmektedir. Hastalığın bulguları hafif deri döküntüsü olarak görülebilirken, ölümcül reaksiyonlara sebep olacak şekillerde’de görülebilmektedir. Hastalığa ait semptomlar hastalarda yaş belirtmeksizin benzerlik gösterir.

%90 oranında hastalarda öncelikli cilt bulguları görülmektedir. Cilt bulguları 24-48 saat içerisinde geçmektedir.

Anafliktik Şok Tedavisi ve hastalığın detayları.