Bebeklerde Grip, Grip Belirtileri ve Yapılması Gerekenler

Bebeklerde Grip, Grip Belirtileri ve Yapılması Gerekenler

Üst solunum yolları hastalığı olarak bilinen, özellikle sonbahar ve kış aylarında salgın olarak yayılan grip hastalığı, bebekleri doğrudan etkileyen bir hastalık türüdür. Bebeklerin bağışıklık sistemleri yeni geliştiği için iki yaşına kadar çok ağır bir şekilde geçilebilen grip hastalığı kendini birkaç farklı belirtiler gösterir.

Bebeklerde Grip Belirtileri

 • Ateş yükselmesi ve ateşin aniden 38° üzerine çıkması ,
 •  Ani üşüme ürperme titreme oluşması,
 • Kas ve eklem ağrılar oluşması,
 • Kuru öksürük oluşması ve sürekli şekilde seyretmesi,
 • Burun akıntısı oluşması ve süreklilik kazanması,
 • Boğaz ağrısı oluşması ve boğazda iltihap oluşması,
 • İshal, mide bulantısı gibi rahatsızlıkların meydana gelmesi,
 • Gün içerisinde üç veya dört kez kusma oluşması.

Bebeklerde Grip Neden Önemlidir ?

Yetişkinlerde ilaç kullanımı ve bağışıklık sistemi gibi savunma mekanizmaları bulunsa da bebeklerde hem ilaç kullanımı açısından kısıtlı bir durumun olması hem de bağışıklık sisteminin gelişmemiş olması bebeklerin sağlıklarını koruma anlamında çok savunmasız kalmasına neden olmaktadır. Bebeklerde grip oluşması ve tedavi için ilaç alınmaması gibi durumlarda daha ağır hastalıklar oluşturabilir. Grip enfeksiyonun kuluçka süresi normal insanlarda dört ila altı gün içerisinde olup, virüs kuluçka dönemi yaşar ve sonrasında kendisini gösterir. Bebeklerde bu süre daha kısadır. Ortalama olarak bir veya iki gün  kuluçka süresi yaşayan virüs ikinci günün sonunda kendisini gösterir bunun temel sebebi ise bebeklerin bağışıklık sisteminin daha dayanıksız olması ve daha kolay ele geçirilebilir olmasıdır.

Bebekler Grip Olduğunda Neler Yapılmalı?

 • Öncelikle bebeğinizin vücut ısısını sürekli olarak kontrol etmesini etmelisiniz. Ortalama olarak vücut sıcaklığının 38° üzerine çıkması durumunda bebeğinizi en yakın sağlık kurumuna götürmeniz gerekiyor.
 • Bebeğinizin istirahat ederek vücudunun antikor etmesini sağlamalısınız. Bu nedenle bebeğinizi sürekli olarak yatırmalı ve dinlenmesini sağlamalısınız.
 • Bebeğinizin ve çocuğunuzun olabildiğince sıvı gıdalarla beslenmesini sağlamalısınız. Eğer anne sütüyle besliyorsanız sık sık emzirmelisiniz. Yemek yemesi için bebeklerinizi zorlamamanız gerekiyor. Bu tür durumlarda bebekler yemeğe karşı koydukları için beslenemiyorlar. Beslenemeyen bebeklerin vücutları daha zayıf düşüyor.
 • Grip belirtileriydi birlikte bebeğinizin vücudunda döküntüler meydana geliyorsa farklı hastalıkların yani hiç olarak grip virüsü etkisini gösteriyor olabilir. Bu durumda yapmanız gereken hızlı bir şekilde doktorunuza başvurmak.
 • Eğer bebeğiniz hastaysa ve evde başka bir hasta yoksa bebeğinizin bulunduğu odayı izole etmeli, sürekli havalandırmalı ve bebeğinizin temiz hava almasını sağlamalısınız.
 • Bebeğinize ilaç kullanımına başlamadan önce doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz. Doktorunuzun önereceği ilaçları kullanmalısınız.
 • Halk arasında yanlış bilinen aspirinin bebeklerde gribe iyi geldi yanılgısına düşmemeli, kesinlikle bebeğinize aspirin vermemelisiniz. Bebekler için hem doktorların hem de bu tecrübeyi yaşayan annelerin önerdiği en etkili ilaç anne sütüdür. Anne sütünde gerekli olan bütün vitaminler ve mineraller yer aldığı için antikor üretimi daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu nedenle eğer bebeğiniz emziriyorsanız sık sık emzirir ek bebeğinizin daha fazla anne sütü almasını sağlamalısınız ve vücudunun başladığı sistemin daha güçlü olmasına yardımcı olmalısınız.

Bebeklerde grip tedavisi doğru adımlar ile yapılmadığında daha ağır sonuçlar oluşması söz konusudur. Bu nedenle grip belirtilerine rastladığınız anda en yakın doktora giderek tedavi olmalı ve bebeğinizi güvene tutmalısınız.

Benzer İçerikler