Bronşektazi Tedavisi

Bronşektazi Tedavisi ve Belirtileri

Bronşektazi Tedavisi hakkında uzman doktorlarımız tarafından hastalığı açıklayan yazılar ve en çok merak edilen sorular cevaplanacak. Bronşektazi tedavisi nasıl olur gibi sizleri bilgilendirecek en doğru ve güncel bilgileri burada bulabilirsiniz.

Bu hastalık hakkında söylemek ve sormak istediğiniz tüm soruları aşağıdan yorum olarak yazabilirsiniz. Alanında uzman doktorlarımız tarafından en kısa sürede cevaplanacaktır.

Bronşektazi, hastanın bronşlarının fazla genişlemesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalık dünyada en az KOAH veya astım kadar sık rastlanmasına rağmen hakkında yapılan tıbbi araştırmalar oldukça yetersiz sayıdadır. Uzman doktorlar hastadan hastaya değişse bile buna çare olacak ilaçları tamamen emin bir şekilde veremiyorlar.

Bronşektazi Tedavisi hakkında bilgiler almadan önce hastalık hakkında tüm detayları bilmenizi istediğimiz için en merak edilen soruların cevaplarını’da aşağıda bulabilirsiniz.

Bronşektazi Nedir?

Bronşektazi teşhisi konulan hastaların bronşlarında anormal genişlemeler görüldüğü için bundan kaynaklı fazla balgam ve öksürük hastaların en şikayetçi olduğu konular arasında yer alıyor.

Hastalarda Bronşektazi’den oluşan balgamlar bazen bir gün içerisinde bir su bardağından daha fazla olabilirken bazı hastalarda bu balgamlar kanlı görülebiliyor. Bronşektazi Tedavisi için gecikmeden uzman doktorlara gidilmesi gerektiğini bir kere daha hatırlatalım, hastalık nefes darlığına kadar ilerleyebiliyor.

Bronşektazi Tedavi Yöntemleri

Bronşektazi Tedavisi için en etkili ilaçlar 2019 günümüzde hala tam olarak bulunamamıştır fakat doktorlar tarafından uygulanan çeşitli yöntemler ile bu hastalığın şikayetleri azaltılabiliyor ve geçirilebiliyor.

Hastalar genellikle Bronşektazi tedavisi için balgamların’da kan görene kadar başlamamayı tercih ediyorlar fakat bu durum oldukça yanlış. Hastalığın belirtilerini taşıdığınızı düşünüyorsanız muhakkak doktorunuza kontrol edilmeniz gerekiyor. Balgamda görülen kan bazen küçük olsa’da bazı durumlarda bu kan dur durulmayacak kadar fazla olabiliyor.

Bir akciğer hastalığı olan Bronşektazi aynı zamanda ağızdan kan çıkmasına sebep olan en fazla etkiye sahip akciğer hastalığıdır. İlerleyen hastalarda görülen nefes darlığı için Göğüs Hastalıkları Uzmanları kontrolünde solunum fonksiyonu testleri yapılması gerekiyor. Bronşektazi Tedavisi süresince moralinizi yüksek tutmanız ve tedaviyi aksatmamanız önemlidir.

Bronşektazi Tedavisi için bronşit atakları geçiren hastalara antibiyotik verilerek tedavi uygulanır. Uzman doktorunuzun size uygun antibiyotiği vermesi için daha önce yaptırdığınız balgam testlerini incelemesi gerekmektedir.

Bronşektazi Tedavisi
Bronşektazi Tedavisi

Hastanın geçirdiği sık atakları tedavi etmek için öncelikle bunları azaltmak ve sonrasında bitirmek gibi bir süreç bulunuyor. Hastalara Broneşktazi’nin sebep olduğu ataklarını tedavi etmek için verilen fizyoterapi tekniklerini düzenli olarak uygulaması gerekiyor.

Bronşektazi Belirtileri

Bronşektazi Tedavisi öncesinde bu belirtiler sonrasında uzmanlar tarafından farklı ilaçlar ve yöntemler uygulanmaktadır.

  • Fazla öksürük,
  • Fazla balgam,
  • Balgamda kan,
  • Fazla solunum yolu enfeksiyonları,
  • Halsizlik,
  • Ani zayıflama,
  • Nefes darlığı,
  • Ağız kokusu,
  • Çocuklarda gelişme yavaşlaması

gibi Broneşktazi Belirtileri vardır. Kesin tedavisi için cerrahi tedavi yöntemi gereklidir fakat bunun için hastaya yapılan bronkoskopi ve tomografi gibi testler sonrasında konulan tanı ile gerçekleşmektedir.