Diş Gıcırdatma Tedavisi

Diş Gıcırdatma Tedavisi

Diş Gıcırdatma Tedavisi 2019 yöntemlerini açıklıyoruz. Diş gıcırdatma tedavisi için nelerin iyi geleceğini ve nasıl geçeceğini uzman doktorlarımız açıklıyor. Çoğu insanın yaşadığı bu sorun hakkında açıklama ve yapmanız gerekenleri aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Diş gıcırdatma yani Bruksizm insanların en çok uyurken bilinçsiz bir şekilde dişleri sıkmasıyla meydana gelir. İstemsizce yapılan bu diş sıkma eylemi sonucunda gıcırdama dediğimiz ses duyulur.

Diş gıcırdatma tedavisi için gelen hastalardan yola çıkarak bu durumun genetik olduğunu söyleyebiliriz. Her 10 kişiden 4’ünde görülen bu sorunun etkileri ses ile sınırlı değildir. Diş kırılması ve dolgu düşmesi gibi bir çok farklı diş, ağız sorunlarına sebep olabilir.

Diş gıcırdatma tedavisi uygulamak isteyenler çene eklemlerinin kasılması yüzünden baş ve yüz ağrısı sonucunda çözüm yolu ararlar. Bu sorunun gerçekleşmesini sağlayan Psikolojik ve fiziksel etkenler vardır. Stres ile diş gıcırdatma olayının yaşanması ihtimali oldukça yüksektir. Stresin yükselmesi, bu sorunu’da kuvvetlendirebilir ve diş kapanış bozukluklarına yol açabilir.

Diş gıcırdatma tedavisi için öncelikle aşağıdaki maddelerin sizde olup olmadığını kontrol edin.

  1. Gece uyurken diş gıcırdatma eyleminizi çevrenizden duyan oluyor mu?
  2. Boyun ve omuzda ağrılar var mı?
  3. Eklemlerden ses geliyor mu?
  4. Sabah uyandığınız zaman çene eklemi, yüz veya kulakta ağrı oluyor mu?
  5. Dişleriniz hassas mı?

Yukarıdaki 5 sorununda cevabı “Evet” ise yüksek olasılıkla Bruksizm etkileri taşıyorsunuz demektir. Doktorunuza giderek kesin sonuç almanızı tavsiye ediyoruz.

Diş gıcırdatma tedavisi ile sorunlardan kısa zamanda kurtulabilirsiniz, fakat etkileri tamamen geçmeyebilir. Dişiniz’deki problemlerin çözülmesi veya çene kaslarınızın gevşemesi ile bu sorun ortadan kalkabilir. Fakat doktora danışmadan herhangi bir ilaç, bitkisel tedavi veya egzersiz uygulamayınız.