Egzama Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Egzama Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Egzama, tıptaki adıyla Atopik Dermatit, deride gerginlik, kuruluk,kabarcık ve kaşıntıya sebep olan iltihabi bir hastalıktır. Genellikle yüz ,dirsek, diz, kalça ve ellerde görülür. Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte alerji, stres,dolaşım sorunlu ve tahriş kaynaklı olduğu belirtilmektedir.

Egzama’ da oluşan çatlaklar enfeksiyon açısından da risk taşımaktadır. Çatlaklar vücuda mikroorganizmaların girişini daha da kolaylaştırdığı için oluşan riski daha da arttırmaktadır.Kadınlarda ve erkeklerde görülme sıklığı birbirine yakındır.Egzama çeşitleri bulunan ve Deri ve Zührevi Hastalıklar (Cildiye) polikliniklerine başvuru nedenleri arasında ilk sırada bulunmaktadır.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzama Belirtileri Nelerdir?
  • Deride çatlak
  • Kaşıntı
  • Kuru cilt
  • Deride kabarcık oluşumu
  • Saçta kepek oluşumu
  • İltihaplı deri
  • Deride dökülme
  • Deride hassasiyet

gibi belirtileri bulunur. Bu belirtilerden en çok sosyal yaşamı etkileyen kaşıntı ve yanma hissidir. Bu kaşıntı bazen gece uykudan uyandırabilecek kadar şiddetlenebilir. Önemli olan durum ağırlaşmadan bir uzmana danışılması gerekir. Erken tanı koymak daha kolay tedavi için çok önemlidir.

Egzamanın Çeşitleri Nelerdir?

Egzamanın Çeşitleri Nelerdir?

Atopik Egzama: İmmun sistem ve çevresel faktörlerin birlikte sebep olduğu egzama çeşididir. Bebeklik döneminde başlar. İyileşme gösterse de tekrarlayıcı özelliğe sahiptir. –

El Egzaması: Genellikle kimyasallar ile temas sonucu olur. Kuaförlük, temizlik gibi kimyasal maddelerle iç içe olan mesleklerde daha çok görülür.

Strese bağlı Egzama: Değişen hayat koşullarına ayak uydurulamayınca stresle birlikte vücudun verdiği tepkidir.

Asteatotik Egzama: Yaşın ilerlemesi sonucu ve sık sık duş alma sebebiyle ciltteki yağ oranının azalmasıyla birlikte oluşan kuruluğa asteatotik egzama denir.

Kontakt Egzama: Cilde tahriş edici maddelerin temasıyla koruyucu yağ tabakasının zarar görmesi sonucu oluşur.

Numuler Egzama: Genelde ekstremitelerde bulunur.Dairesel lezyonlar şeklindedir. Yetişkinlik döneminde görülür.

Seboreik Egzama: Mevsimler geçişlerde daha çok artış gösterir ve cildin yağlı bölgelerinde kızarıklık, kabuk oluşumu görülür.

Egzama Tedavisi Nedir?

Egzama Tedavisi Nedir?

Egzama kesin tedavisi olmayan ve genelde kronik seyreden bi hastalıktır. Yapılan tedaviler genellikle hastalığın seyrindeki ağır semptomların önüne geçmek ve hafifletmek amaçlıdır. Kaşıntıyı önlemek amacıyla hekimin önerdiği kremler kullanılabilir.

Ciltteki kuruluğun azalması için bol bol su içilmelidir. Eğer egzama alerji sebepli ise buna yol açan besinleri tespit edip önüne geçmek gerekir. Egzama oluşan bölgeyi kaşımamak ve enfeksiyondan korumak da çok önemlidir.

Siz de yukarıdaki belirtilere sahipseniz, cildinizin durumu kronikleşmeden tedavi için uzman bir hekime başvurmanızı tavsiye ediyoruz.