Hafta Hafta Hamilelik Aşamaları 2020

Hamilelik bir kadının yaşayıp göreceği en özel durumdur. Biarastir’da bugün hamileliğin safhalarından, hangi haftada ne yaşanıyor, bunlardan bahsedeceğiz.

Hamileliğin 1. Haftası

Kadın doğum doktorları hamilelik haftasını,  son adet tarihinin ilk gününden başlayarak hesaplarlar.  Bu durumda  gebelik 40 hafta (280 gün) olarak kabul edilir.

Hamileliğin ilk haftası, adet başlangıcının ilk gününden 7. güne kadar olan zamandır.  Bu dönemde vücut  hamileliğe hazırlık dönemine girmiştir.

Hamileliğin 2. Haftası

Gebeliğin oluşmasını sağlayacak olan yumurta hücresi hızla büyümeye ve olgunlaşmaya başlar. Bu haftanın sonunda olgunlaşan yumurta hücresi fallop tüpe atılacaktır.

Hamileliğin 3. Haftası

Gebeliğin en önemli haftalarından birine girdiniz. Bu hafta döllenmenin gerçekleştiği haftadır. Yumurtalıktan çıkıp rahme doğru ilerleyen yumurta hücresi, sperm hücreleri ile karşılaşır.  Fakat bu sperm hücreleri içinden yalnızca biri yumurta hücresinin üstündeki zırh tabakasını delerek  içeri girer. Sonrasında yumurta hücresinin zırh tabakası daha da güçlenir ve  bir başka sperm hücresinin içeri girmesine engel olur.  Bu arada sperm hücresi genetik kodunu yumurta hücresi ile birleştirir. Bu durumda oluşan döllenme sonucu zigot meydana gelir. Bu dönemde  bebeğin tüm genetik yapısı ve cinsiyeti belirlenmiş olur.

Hamileliğin 4. Haftası

Bu haftada embriyo hücre sayısını arttırmaya başlar. Embriyonun hücreleri görevleri gereği 2’ye ayrılır.. İlk grup bebeği ve organlarını oluştururken, ikinci grup ise 12. haftadan sonra bebeğin beslenmesini üstlenecek plasenta ve göbek kordonunu oluşturur. Ardından  bebeği ve organlarını oluşturacak olan hücre de kendi içinde  3’e ayrılır ve çoğalmaya başlar.

Bu dönemde kasık ağrıları, halsizlik, yorgunluk, göğüslerde hassasiyet, mide bulantıları ve tat almada değişiklik gibi belirtiler görülebilir.

Hamileliğin 5. Haftası

Bu haftada da  halsizlik, yorgunlık, kokulara hassasiyet, bulantı, göğüslerde hassasiyet gibi şikayetler devam etmektedir.

Bu haftadan itibaren organ ve sistemlerin gelişimini tamamladığı 10. haftaya kadarki dönem bebeğin dış etkenlere ve zararlı maddelere (örn: sigara, ilaçlar) en fazla duyarlı oldukları dönemdir.

Hamileliğin 6. Haftası

Bu haftada bebeğin beyin gelişimi devam etmektedir. Yüz ve göz taslağı oluşmaya başlamıştır. Ayrıca  kalp taslağı da oluşmuş ve kasılmaya başlamıştır. Gebelik hormonlarının ve kan düzeylerinin iyice yükselmesi ile  kokulara hassasiyet ve bulantılar artmaya başlamıştır. Bunun için sabahları tuzlu kraker yenmesi rahatlatıcı olabilir. Bu dönemde anne adayı kilo kaybedebilir.

Hamileliğin 7. Haftası

Bu haftada da  bulantılar devam etmektedir.  Aşerme belirtileri de gözlenebilir.  Hamileliğin ilk üç ayı bebeğinizin en hızlı geliştiği dönemdir. Dolayısıyla bu dönemde  uyuma isteği de artar.

Bu hafta içerisinde embriyonun boyu 8-9 mm olmuştur.  Kol, bacak, yüz ve boyun belirginleşmeye başlar.

Hamileliğin 8. Haftası

Bu hafta ile birlikte hazımsızlık ve mide yanmaları görülebilir.  Meyve ve sebze gibi lifli gıdalar yenmesi, bu rahatsızlıkları giderebilir.  Bebeğinizin omurilik gelişimi devam etmektedir. Bu arada el ve ayak parmakları da belirginleşmeye başlamıştır.

Hamileliğin 9. Haftası

Bu hafta ile birlikte bebeğin baş-popo uzunluğu 23 mm’ye ulaşmıştır. Gözleri ve cinsiyeti de belirmeye başlamıştır. Anne de ise rahim büyümesi sonucu kasık ağrıları ve sık idrar ihtiyacı görülebilir.

Hamileliğin 10. Haftası

Bu hafta ile birlikte bebeğin yüz yapısı iyice belirginleşti.  Bununla birlikte eklem sistemi de gelişti ve hareket etmeye başladı. Annede ise  göğüslerde oluşan hassasiyet iyice artmıştır ve göğüsler belirgin şekilde büyümeye başlamıştır.

Hamileliğin 11. Haftası

 Bu haftada bebeğin organları oluşmaya başlar.  Böbrek gelişimi tamamlamış ve idrar üretimine başlanmıştır. Annede ise bulantı hissinde azalma görülür. İştahı da açılmaya başlar.

Hamileliğin 12. Haftası

Anne adayı bu hafta ile birlikte tamamen rahatlamıştır. Bulantı ve kusma şikayetleri bitmiştir. Ayrıca rahim de karın içine doğru büyüdüğünden sık idrara çıkma ihtiyacıda kalmamıştır.

Bebeğin boyu 56 mm’ye ulaşmıştır.

Hamileliğin 13. Haftası

Bu haftada anne adayının kan hacminde artış görülebilir.. Bu da baş ağrılarına neden olabilmektedir. Bu yüzden bu haftanın istirahat ile geçirilmesi önerilir.

Bu dönemde vajinal mantar enfeksiyonu görülebilir.  Kendini beyaz renkli akıntı ve kaşıntı ile belli eden bu durumda doktorunuza başvurun.

Bebeğin boyu 70 mm’ye ulaşmıştır ve sinir sistemi ile birlikte refleksleri de gelişmeye devam etmektedir.

Hamileliğin 14. Haftası

Bu dönem hamileliğin en rahat dönemidir. Annede kilo artışı belirgin hale gelmeye başlar. Artan östrojen hormonları ile birlikte  kabızlık görülebilir. Bunun için lifli gıdalar alınmalı, su tüketimi artırılmalı ve kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır. Bu haftada bebeğin ağırlığı yaklaşık 30 gramdır.

Hamileliğin 15. Haftası

Bebeğin boyu yaklaşık 100 mm’ ye ulaşmıştır. Bu haftada bebeğin vücudunda  ince tüycükler oluşmaya başlar. El ve ayakları görülür hale gelmiştir.

Hamileliğin 16. Haftası

Bu hafta bebeğin cinsiyetinin belli olduğu haftadır. Annede artan hormon seviyesi, burunda tıkanıklık yada kanamalara neden olabilir. Bu arada bebeğin boyu 110 mm’ e ulaşmıştır. Ağırlığı ise yaklaşık 100 gramdır.

Hamileliğin 17. Haftası

Annenin karnı iyice belirmeye başlamıştır. Vücudunda da lekeler oluşmaya başlar. Buna  gebelik maskesi (kloasma)  denir.  Bu durm doğumdan sonra yavaş yavaş kaybolur. Bebeğin boyu 130mm’ye, kilosu ise yaklaşık 135 grama ulaşmıştır. Cilt altı yağları da oluşmaya başlar. Bu haftada üçlü test (zeka testi) doktorun tavsiyesi üzerine yapılabilir.

Hamileliğin 18. Haftası

Bu haftada annenin kan hacmi iyice artar ve kaslarında gevşeve oluşur. Buda tansiyon düşüklüğüne neden olur. Bu durumda istirahat etmek en doğrusudur.  Bu haftada bebeğin kemik yapısı da sertleşme başlamıştır.

Hamileliğin 19. Haftası

 Bu haftada rahim büyüdüğünden mideye baskı yapar. Bu da midede yanma ve ekşime hissi oluşturur. Öğün sayısını artırarak ve gece yatmadan önce yemekleri kaldırarak bu sıkıntılardan kurtulabilirsiniz.  Bu dönemde bebek dışarıdan gelen sesleri duymaya başlar. Damar yapısı da oluşmaya başlamıştır.

Hamileliğin 20. Haftası

Bu haftalarda bebeğin uyku düzeni oluşmaya başlamıştır.   20 dakika ile 2 saat arasında uykusu değişebilir. Annede ise rahmin karında yaptığı gerime, kaşıntılara neden olabilir. Bu durumda cildi nemlendirecek ürünler ve bol su tüketimi bu sıkıntıyı ortadan kaldıracaktır.

Bu haftada bebeğin tat alma, koku, işitme, görme gibi duyuları da  hızla gelişmektedir.