Hızlı Hamile Kalmak için 8 İpucu 2020

İster gebe kalmaya çalışmayı düşünmeye yeni başlıyor olun, isterse bir süredir bebek yapmak için çalışıyor olun, bu ipuçları daha hızlı hamile kalmanıza yardımcı olabilir.

Şimdi Hamile Kalın

Hızlı bir şekilde gebe kalmanıza yardımcı olabilecek her şeyi deneyebilirsiniz. Ancak bebek yapma mantraları söylemeye veya kafanızın üzerinde durmaya başlamadan önce, sizin ve eşinizin daha hızlı hamile kalmaya çalışabileceğiniz birçok şey vardır ve bazıları şaşırtıcı derecede basittir. Unutmayın, hiçbir strateji başarıyı garanti edemez, ancak bu on ipucu fırına bir topuz koymak için uzun bir yol kat edebilir.

Doğum kontrolüne güle güle deyin.

Doğum Kontrolü

Hap, prezervatif veya başka bir hormonal kontraseptif formu kullanıyorsanız, ne kadar erken durursanız, kürünüz o kadar hızlı bir şekilde doğal oluğuna dönebilir. Hormonal kontraseptifler genellikle yumurtlamayı baskılayarak veya implantasyonu önleyerek hamile kalmanızı önleyen bir östrojen ve progesteron kombinasyonu içerir. Bu yüzden doğum kontrolünden çıktıktan sonra hormonlarınızın tekrar hızlanması ve periyodunuzun düzenli olarak gelmesi birkaç ay sürebilir. Genellikle, hap veya prezervatif kullananlar için üç ay içinde hamile kalabilirsiniz, ancak hap kullananların üreme sisteminizin geri dönmesi dokuz ay (veya daha uzun) sürebilir.

Bebek dostu yapılacaklar listenizde, bebek dostu olmayan ilaçlardan kurtulmak ve vücudunuzun uygun olduğundan emin olmak için doktorunuzla (veya ebenizle) randevu almak iyi bir fikirdir. En iyi bebek yapma şeklinde. Baştan sona bir muayene, tiroid bozuklukları veya yumurtalık kistleri gibi gebe kalmayı engelleyebilecek kronik durumları tarayabilir ve doğurganlık sorunlarını belirleyebilir. Tüm sistemlerin yolunda gittiğini öğrendikten sonraki adım hamile kalmak.

Yapılan çalışmalar, formda olmanın sizi daha verimli hale getirebileceğini göstermektedir. Egzersiz sadece istenmeyen kiloları atmanıza yardımcı olmakla kalmaz (aşırı kilo bir doğurganlık kırıcı olabilir), aynı zamanda kan basıncını düşürür, stres hormonu kortizol seviyenizi azaltır ve üreme organlarına kan akışını arttırır, hepsi de gebe kalmak için gereklidir. Ama aşırıya kaçmayın. Diğer araştırmalar, aşırı kilolu veya obez kadınların daha hızlı hamile kalmasına yardımcı olsa bile, süper güçlü egzersizlerin hamilelik planlarınızı rayından çıkarabileceğini gösteriyor. Neden bu tutarsızlık? Koşma veya bisiklete binme gibi hızlı tempolu aerobikler adet döngülerinizi bozabilir ve hatta yumurtlamayı geçici olarak durdurabilir, ancak aşırı kilolu olmanın zararlı etkilerini tersine çevirebilir. Çok sıkı çalışmak ve yeterince zor değil arasında bir denge bulmak için doktorunuzla konuşun.

Yağlar

En iyi yağları yiyin ve eşinizin de aynı şeyi yapmasına yardımcı olun.

Daha hızlı hamile kalmak istiyorsanız ne yediğiniz önemlidir. Sonuçta, sağlıklı gıdalar sadece doğurganlığı arttırmaz, aynı zamanda daha sağlıklı bir bebek oluşturur. Ancak daha hızlı hamile kalmaya gelince, eşinizin de doğru beslenmesinin önemli olduğunu biliyor muydunuz? Omega-3 gibi sağlıklı yağlar sperm sayısını ve hareketliliğini artırabilirken, bir çalışmaya göre doymuş yağlar (cips ve hızlı yiyeceklerde bulunan tür) sperm boyutunu ve şeklini sabote ederek daha az dayanıklı hale getirebilir. Bu yüzden kocalarınızı burgerleri bırakmaya ve sperm kalitesini en üst seviyede tutmak için somon, sardalya, yapraklı yeşillik ve ceviz yemeye teşvik edin.

Sperm artıran diğer yiyecekleri de unutmayın.

Bu doğurganlık yiyeceklerini erkeğinizin menüsüne de ekleyin:

İstiridyeler. İstiridyelerin afrodizyak olup olmadığından emin değiliz, ancak çinko içeriğinin sperm ve testosteron üretimini pompaladığını biliyoruz. Eşiniz hayranı değilse, istiridyeler bu bebek besin maddesinin en yüksek konsantrasyonuna sahip olsa da yağsız sığır eti, kümes hayvanları, süt, fındık veya yumurtadan çinko payını alabilir.

Meyve ve sebzeler. Bunlar, erkeğinizin spermini hücresel hasarlardan korumaya yardımcı olabilecek vitaminler açısından zengindir. Yapraklı yeşilliklerden folat alabilir. Bu B vitamininden yeterince alamayan erkekler anormal kromozomlu spermlere sahip olma eğilimindedir. C vitamini için (sperm kalitesini artırabilen) bol miktarda narenciye, domates ve çilek ve A vitamini için havuç, kırmızı biber ve kayısı (spermin halsizleşmesini önler) verin. Veya her üçü de zengin olan tatlı patateslere servis yapın.

Bal ve nar suyu. Bal, testosteronu artırabilecek bir mineral olan bor içerir ve nar suyu sperm sayısını ve kalitesini artırabilir.

Doğum Öncesi Vitamin

Bir doğum öncesi vitamini sizin ve gelecekteki bebek için iyi sigortasıdır. Çalışmalar, günlük bir takviyenin düşürülmesinin erken doğum yapma riskinizi azaltabileceğini ve hatta sabah bulantısını ortadan kaldırabileceğini gösteriyor. Ama bu bir prenatalın yapabileceği şey değil. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, doğum öncesi multivitamin kullanan doğurganlık tedavisi gören kadınların, aynı tedavileri uygulayan ancak sadece folik asit alan kadınlardan iki kat daha hızlı hamile kaldıkları görülmüştür. Bu bulgu daha hızlı hamile kalacağınızın garantisi olmasa da günde bir kez almak, anne adayı olduğunuzda her zaman akıllı bir harekettir.

Süt ve Demir Alımınızı Artırın

Doğru yemenin ve doğum öncesi vitaminleri almanın yanı sıra, daha fazla kalsiyum alma planınızın bir parçası olarak günde bir porsiyon tam yağlı süt sığdırmaya çalışın. Araştırmalar, bir porsiyon süt veya peynir veya evet, hatta bir kaşık tam yağlı dondurma bile yumurtlama kısırlığı (sağlıklı yumurta üretememe) azaltabileceğini göstermektedir. Ayrıca, bazı araştırmalar anemik kadınların düzensiz döngülere sahip olabileceğini gösterdiğinden, günde iki porsiyon yapraklı yeşillikler, fasulye ve yağsız et gibi demir açısından zengin gıdalar tüketmesini öneriyor.

Kafein tüketiminizi azaltın… ve diğer kötü alışkanlıkları kesin.

Kahve

Çok fazla kafein ve alkolün gebe kalmak için planlarınızı rayından çıkarabileceğini gösteren çok sayıda çalışma var. Yakında gerçekten hamile kalmak istiyorsanız, kafein alımınızı günde yaklaşık 200 mg ile sınırlayın. Bu yaklaşık iki fincan kahveye eşdeğerdir. (Doğurganlık tedavileri alıyorsanız, doktorunuz bu sınırı daha da düşürebilir.) Ancak alkolü tamamen kesin ve eşinize de içkisini azaltmasını söyleyin. Ve sigarayı derhal bırakın, henüz yapmadıysanız şimdi nikotin; yumurtalarınızda büyük hücre hasarına neden olabilir ve hamile kaldıktan sonra düşük yapma riskini artırabilir.

Yağlayıcıyı atlayın.

Mutlu Bir Çift Yatakta

Daha hızlı hamile kalmaya çalışıyorsanız, kayganlaştırıcı yerine eski moda bir ön sevişme ile ıslanmaya çalışın. Yağ bazlı yağlayıcılar (masaj yağı gibi) servikal mukusu ve vajinal yolunuzun pH’ını değiştirebilir, bu da partnerinizin sperminin vaat edilen topraklara giden yolu bulmasını zorlaştırır. Tükürük bile sperm öldürücüye dönüşebilir. Alternatif bir ruh hali fikri: Birlikte seksi bir film izleyin. Bunu yapmak, erkeğinizin sperm kalitesini artırır. (Bu taktikler bile işe yaramazsa çok kuru olduğunuzu fark ederseniz, su bazlı bir yağı kuruş büyüklüğünde bir sıkım deneyin.)

Çok fazla endişelenme.

Yoga

Araştırmalar, aşırı stresin hormon seviyelerinin samanlaşmasına ve servikal mukusun azalmasına neden olarak hamile kalma şansınızı azaltabileceğini göstermektedir. Burada yüksek kaygıdan bahsediyoruz. Zorlu bir patron veya öfkeli yeni yürümeye başlayan çocuk gibi sıradan sıkıntılardan değil. Ancak ucube seviyelerinde olmasanız bile, aşırı iş yüklerinden kaçınmak için, yoga veya Zumba sınıfına kendinizi vurarak, müzik dinleyerek veya partnerinize veya sempatik bir arkadaşınızla hava almak için gezintiye çıkmak sinirlerinizi kontrol altında tutmak zarar veremez. Ar-Ge için zaman bulmanın bir başka artısı: Bir bebek yaptıktan ve doğurduktan sonra, “ben” zamanını yakalamak çok daha zor olacak.