İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? Bitkisel Öneriler

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? Bitkisel Öneriler

İdrar yolu enfeksiyonu genellikle kadınlarda daha sık görülen bir durumdur. İdrar yolu enfeksiyonları, idrar yollarında  aşan bakteri gibi mikroplardan kaynaklanır. Peki, idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir? önlemek için ne yapmak gerekir ? Bitkisel kürler ve bitki çayları yer alacak.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNDA RİSKLERİ

Her cinsiyetten insanlar  idrar yolu enfeksiyonu geliştirebilirler.  İnsanlar bazıları diğerlerinden daha fazla risk altındadır. Aşağıdaki  İdrar Yolu Enfeksiyonu geliştirme olasılığını artıran faktörleri sıralayalım

İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNDA RİSKLERİ
İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNDA RİSKLERİ

– Cinsel ilişki; öncelikle cinsel olarak aktif kadınlar, cinsel olarak aktif olmayan kadınlardan daha çok İdrar Yolu Enfeksiyonu  olma olasılığı yüksektir .
 – Bağırsak inkontinansı
– İdrarın tıkanmış akışı
– Şeker hastalığı
– Kişisel hijyenin yeterli olmaması
– Mesaneyi tamamen boşaltan sorunlar
– Sonda kullanımı
– Böbrek taşı
– Bazı doğum kontrol yöntemleri
– Gebelik
– Menopoz
– Bağışıklık sisteminin zayıflaması
– Uzun süre hareketsizlik
– Spermisit ve tampon kullanımı

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

⦁ Sık idrara çıkma
⦁ Ateş
⦁ Bulantı veya kusma
⦁ Kötü kokulu idrar
⦁ İdrar yaparken yanma veya agrı
⦁ Yorgunluk
⦁ Pelvik(alt karın bölgesi) agrı
⦁ Koyu renkli idrar veya idrarda kan görülmesi

İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNA NE İYİ GELİR?

İdrar yolları enfeksiyonu olan kişilerin bol su içmesi önerilir böylelikle mesaneyi düzenli olarak yıkanmış olur. Su içmek idrarınızı sulandırmaya ve daha çok idrara çıkmanıza yardımcı olacaktır .  Bitkisel çayların tüketimi en iyi yollardan biridir. Öte yandan kahve ve alkol tüketimi azaltılmalıdır.
İdrar Yolu Enfeksiyonuna Hangi Bitkiler Fayda Eder

⦁ Sogan intehab söktürücü antioksidan içerir .
⦁ Sarımsak: Sarımsak antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu için idrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakterilerin üremesini engeller ve vücuttan atılmasını saglar
⦁ Maydanoz: Ödem atmada birebir faydası olan madanoz bir hafta düzenli şekilde kullanılırsa idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir.
İdrar Yolu Efeksiyonuna Hangi Çaylar Fayda Eder
⦁ Hatmi çiçeği çayı
Hatmi, doğal idrar söktürücü ve antioksidan olan bir çiçektir.Aç karna günde iki kere içebileceğiniz bu çayı, 1 haftadan uzun süre kullanmayın.
⦁ Böğürtlen çayı
Kurutulmuş böğürtlenlerden yapılan böğürtlen çayının da idrar yolları enfeksiyonunu tedavi edici etkisi bulunur.
⦁ Altın mühür

İdrar yolu enfeksiyonlarının bir diğer nedeni de erkeklerde meydana gelen bel soğukluğudur. Bel soğukluğunun meydana gelmesiyle özellikle erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu meydana gelmektedir. Bu tür bir durumda özellikle altın mühür bitkisi oldukça işe yaramaktadır. Çay şeklinde gün içinde tüketilebilir. Enfeksiyonun da azalmasını sağlar.