Kistik Fibrozis Hastalığı Belirtileri

Kistik Fibrozis Belirtileri

Kistik Fibrozis Hastalığı Belirtileri hastadan hastaya değişkenlik gösterdiği gibi genetik bir hastalık olmasından dolayı kolaylıkla fark edilebilecek tarzdadır. Hastalığın görüldüğü organlara göre belirtileri değişkenlik göstere bilirken, konunun uzman doktorları sizler için Kistik fibrozis belirtilerini anlayabileceğiniz açıklıkta yazıyor.

Hastalığın neden olduğu, nasıl olduğu ve tedavi yöntemlerini bir önceki yazımızda cevapladık.

Kistik Fibrozis Tedavisi

Kistik Fibrozis Tedavisi hakkında hastaların bilmesi gereken her bilgiyi en açık ve okunaklı şekli ile sizlere anlatıyoruz. Ebeveynlerinizin genleri tarafından gelen kötü...

Lafı hiç uzatmadan hastalığın belirtilerini ve bilmeniz gereken ayrıntıları sizlere anlatalım.

  • Bebeklerin süt içme evrelerinde art arda gelen alt solunum yolu enfeksiyonu, öksürük ve hırıltının tedavi yöntemlerine karşı dirençli olmasıyla anlaşılabilir.
  • Kistik Fibrozis Hastalığı belirtileri arasında en sık görülen kilo alamama, dışkıların yağlı ve pis kokması, kişisel gelişimlerinin yavaşlaması görülmektedir.
  • Hastalığın görüldüğü bebekleri öptüğünüz zaman terleri aşırı tuzlu olduğunu rahatlıkla fark edebilirsiniz.
  • Sıklıkla sıcak havalarda görülen halsizlik, iştahsızlık, sıvı kaybı, tuz kaybı ve bitkinlik halleri görülür.
  • Ergenlik döneminde veya bebeklik evresini geride bırakmış çocuklarda çok balgam oluşması, fazla akciğer enfeksiyon hastalıklarının görülmesi, parmak uçlarının büyümesi, art arda görülen sinüzit atakları ile fark edilebilir.
  • Çok az sayıda görünse’de şeker hastalığı ile birlikte olabiliyor.
  • İlerleyen yaşlardaki hastalarda ergenliğin gecikmesi, kısırlık, karaciğer ve pankreas yetmezliği ile hastalık fark edilebilecek derecelere gelmiş sayılır.