Kistik Fibrozis Tedavisi

Kistik Fibrozis Tedavisi

Kistik Fibrozis Tedavisi hakkında hastaların bilmesi gereken her bilgiyi en açık ve okunaklı şekli ile sizlere anlatıyoruz. Ebeveynlerinizin genleri tarafından gelen kötü bir miras olarak anabileceğimiz Kistik Fibroz tedavisi ve tedavi yolları konunun uzman doktorları tarafından cevaplanıyor.

Kısaca KF, doğduğunuz andan itibaren vücudunuzda bulunan, ebeveynlerinizin genleri ile size kadar gelmiş bir genetik hastalık çeşididir. Bu hastalık sonradan size bir başkası tarafından bulaşma veya sizden bir başkasına bulaşma ihtimali yoktur. Tamamen atalarınızın genleri ile nesilden nesle aktarılmasıyla devam eder.

Kistik Fibrozis görünen hastaların organlarında bulunan sıvalarda salgı sonucunda oluşan yüksek renk koyulaşması sonucunda çeşitli enfeksiyonlar ve doku yıkımı ile birlikte organları ağır hasarlar görür.

Kistik Fibrozis Hastalığı Belirtileri

5 / 5 ( 1 vote ) Kistik Fibrozis Hastalığı Belirtileri hastadan hastaya değişkenlik gösterdiği gibi genetik bir hastalık olmasından dolayı kolaylıkla...

Akciğerlerdeki salgılarınızın koyulaşması ve beraberinde gelen enfeksiyonlar ile bronş genişlemesi dediğimiz olay gerçekleşir.

Hastanın karaciğerlerinde safra stazı ve siroz görülürken, pankreasta ise gıda emilimi sağlayan enzimleri bağırsaklara salınmaması sorunlara yol açar. Hastanın aşırı terlemesi, su kaybetmesi ve tuz atması gibi bazı olaylarda gözlemlenmiştir.

Kistik Fibrozis Tedavisi
Kistik Fibrozis Tedavisi

Türkiye’de yaygın olmayan bu genetik hastalık, tahminen 5 bin doğumda bir gözükmektedir. Hastalık tek tip bir hastalık değildir. Çeşitli organlarda meydana gelebilir.

Eğer doktor tanısı olmadan bu hastalığı taşıdığınızı düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Doktorunuza giderek laboratuvar testleri sonucunda gerçek tanınız konulması gerekmektedir.

Anne ve babanızda veya diğer aile büyükleriniz’de bu genetik hastalığın olması sizde’de olacak anlamına gelmez.

Kistik Fibrozis Tedavisi hastanın hangi organından bu hastalığı barındırdığına göre değişim göstermektedir. KF Hastalığı solonum yollarında görülen hastalar için uygulanacak tedavi yöntemleri arasında göğüse masaj ve fizyoterapi uygulamaları, ayakta veya yatarak uygulanan tedaviler, gelişimi yavaşlayan hastalarda sindirimi kolaylaştıran ilaçların kullanımı gibi çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur.

Hastalara Kronik ve hava yolu temizliği için doktorun verdiği bazı ilaçları düzenli kullanmaları gerekmektedir.

Kistik Fibrozis Tedavisi için kullanılan ilaçlar hala geliştirilmektedir ve tüm belirtileri ortadan kaldıracak etkiye ulaşacak ilaçların üretimi yakın bir tarihte gerçekleşecektir.

Hastalar bir çok farklı doktor tarafından kontrollü bir şekilde takip edilmelidir.