Liken Planus Hakkında Her şey

Liken Planus Nedir

Özellikle orta yaşlara gelmiş her iki cins’de de sıkça görülen Liken Planus hastalığı nedir, belirtileri nelerdir ve tedavi yöntemlerini konun uzmanı doktorlarımız derinlemesine inceliyor. Liken Planus Bitkisel tedavisi ve hastaların en merak ettikleri soruların cevaplarını burada bulacaksınız.

40 yaşına gelmiş ve geçmiş erkek, kadın ayırt etmeyen stres, alerjenler, viral enfeksiyon ve genetik nedenler sonucunda ortaya çıkan bu hastalık hakkında bilmeniz gereken her şeyi en açık haliyle anlatacağız.

Günümüzde hemen hemen herkesin başına gelebilecek bir hastalık çeşidi olan liken planus hastalığı hakkındaki bilmeniz gereken başlıca detayları ve sonrasında bu hastalık hakkında en merak ettiğiniz soruları kısaca yanıtlıyoruz.

Liken Planus Nedir?

Liken planus hastalığı bağışıklık sistemi tarafından başlayarak etkilerini ağız ve genital bölge dediğimiz mukozalarda ve deri yüzeylerinde rahatsız edici kaşıntılar şeklinde gösteren bir deri hastalığıdır. Az da olsa bazı hastalarda bu kaşıntılar tırnak ve kıllar’da gözlemlenmiştir.

Hastalığın başlıca nedeni olarak bağışıklık tepkileri gösterilmektedir. Fakat bu hastalığı başlatacak başka önemli faktörlerde vardır.

Liken Planus hastalığının başlamasını sağlayan etkenler:

 • Genetik
 • Stres
 • Alerjenler
 • Viral enfeksiyonlar

kimi zaman hastalığın başlama sebebi olarak otoimmün bozukluğu gözlemlenmiştir. Hastaları bu durum oldukça rahatsız etse’de ciddi bir hastalık kategorisine girmemektedir.

Liken planus hastalarının ve yakınlarının en merak ettikleri sorular arasında olan bulaşır’mı? sorusunun cevabı hayır bulaşıcı bir hastalık değildir diyerek cevaplayalım.

Hastalık bazı durumlarda acı verici haller almaya başlayabilir. Bu tür acı verici hale gelmiş hastalara verilen ilaçlar ile bağışıklık sistemi kuvvetlendirilerek etkilerini en aza indirirler.

Liken Planus Kanser Midir?

Liken Planus hastalığı belirtileri karaciğerden kaynaklandığı sanıldığı için kimi hasta ve yakını tarafından amatör teşhisler konularak kanser tanısı verilir. Fakat liken planus bir kanser çeşidi değildir.

Liken planus kanser değil, deri hastalığıdır diyerek yalancı doktorlara inanmamanız gerektiğini belirtelim.

Liken Planus Belirtileri Nedir?

Liken planus hastalığına ait belirtileri ve semptomları hastanın gözle görebileceği ve hissedebileceği şekildedir. Liken Planus Belirtileri kendinizde gördüğünüz zaman hastanelerin cilt ve deri hastalıkları bölümlerinden randevu alabilirsiniz.

Liken Planus Belirtileri
Liken Planus Belirtileri

Sizlere belirtileri ayıklayarak sunuyoruz, anlayabileceğiniz en net ve sık görülen belirtileri aşağıdaki listeden okuyabilirsiniz.

 1. Mor rengini andıran, yukarı çıkan tepecikler. (Genellikle hastanın bileklerinde, ayak bileklerinde, iç ön kolunda ve cinsel organı dışında görülmektedir.)
 2. Kaşıntı (Rahatsız edici derecelere çıkabilir.)
 3. Hastada oluşan kabarcıkların uyuz ve kabuk oluşacak şekilde çıkması.
 4. Ağızda, yanaklarda, diş etinde, dilde veya dudakta oluşan beyaz yaralar. (Dantel şeklini andırır.)
 5. Cinsel organların ağrıması.
 6. Kafa derisinin renk değiştirmesi ve saç dökülmesi
 7. Tırnakların yıpranması ve düşmesi

hastalığın neden olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte bağışıklık sisteminden kaynaklandığı düşünülmektedir. Liken Planus bulaşıcı bir hastalık değildir.

Hastalık her yaşta ve cinste insanda görülebilir. Fakat bu durumu tetikleyecek etkenler bulunmaktadır. Erkek ve Kadınlarda hastalık eşit sıklıkla görülmekle birlikte çoğunluk olarak orta yaşına gelmiş hastalarda rastlanmaktadır. Gençler ve çocuklarda hastalık nadir oranda görülür.

Liken Planus Neden Olur?

Liken Planus hastalığı neden olur? sebebi tam olarak açıklanamıyor. Bazı bulgular hastalığın bağışıklık sisteminden kaynaklandığını işaret etse bile hastadan hastaya durum değişiklik gösterebiliyor.

Liken planus hastalığını tetikleyen risk faktörleri vardır. Hepatit C hastalığı gibi viral hastalıkları olanlar, genetik durumlar ve alerjen gibi kimyasal ilaçlar kullanan hastalarda bu hastalık sıklıkla görülür.

Hastalığı tetikleyen alerjen ilaçlar şunlardır:

 • Antibiyotikler
 • Arsenik
 • Altın
 • İyodür bileşikleri
 • Diüretikler
 • Bazı boya türleri
 • Diğer ilaçlar

Liken Planus Tedavisi

Liken Planus hastaları büyük oranda herhangi bir tedavi yöntemine gerek duymadan haftalar veya aylar sonucunda hastalıktan doğal olarak kurtulabiliyor. Hastalığın belirtilerinden rahatsız olan hastalar doktora giderek ilaç yazılmasını isteyebilir.

Şiddetli ve rahatsız edici etkilerini geçirmek için yazılan ilaçlar kısa sürede etkilerini gösterecektir.

Liken planus tedavisi şuanda bulunmamaktadır. Fakat hastalığın neden olduğu etkileri geçirecek ilaçlar mevcuttur. Genellikle bu tür hastalara reçete ile yazılan ilaçlar aşağıdaki gibidir.

 • A vitamini verilir.
 • Kortikosteroidler iltihabı azaltır.
 • Antihistaminikler ile iltihaplanmaların ve kızarıklıkların önüne geçilir.
 • Nonsteroidal kremler ile bağışıklık sisteminiz kuvvetlenir ve döküntüler kesilir.
 • Ultra viyole ışık tedavisi.
Liken Planus Tedavisi
Liken Planus Tedavisi

Kortikosteroid krem veya merhemleri doktorların hastalara verdiği ilk ilaçlardan bir tanesidir. İlacın verilme amacı hastada meydana gelen iltihapları azaltmak ve bitirmektir. Bu ilaç hastada etkili olmadığı takdirde Doktorlar ek bir hap ile kremin kullanımına devam ettirir.

Eğer hastanın iltihaplarında hala bir iyileşme görülmediği taktirde hastaya kortikosteroid iğne vurulur. Bu ilaç türünün en çok görülen arasında ağızda yara, mide ağrısı, cilt incelmesi ve tahriş gibi yan etkileri vardır.

Hastanın bağışıklık sistemini güçlendirmek için verilen merhem, jel ve oral ilaçlar bulunmaktadır. Topikal kalsinörin inhibitörleri gibi ilaçlar mukoza zarlarında görülen hastalığın geçmesine ciddi oranda katkı sağlar.

Fakat kısa süreli kullanımlarda Liken Planus Tedavisi için en etkili ilaç kortikosteroid diyebiliriz.

Liken planus tedavisi antihistaminlerin yardımı ile iltihap yapan proteinleri azaltır ve yok eder. Kaşıntı ve ağrıları geçiren bu ilacı oral veya cildinize sürecek şekilde 2 farklı türü vardır.

Işın yöntemiyle derinin üzerinde bulunan liken planus tedavisi temizlenerek yapılmaktadır.

Liken planus tedavisi doktor tarafından verilen ilaçlar ile hastanın tatmin olmaması durumda bitkisel tedavilere başvurulduğu görülmüştür.

Liken Planus Bitkisel Tedavisi

Liken Planus tedavisi yöntemleri arasında bitkisel tedaviler çok yaygın olarak hastalar tarafından tercih edilen ve kullanılan yöntemlerdir.

Doktorlarınız bitkisel tedavi yöntemlerini size asla önermez ve desteklemez. Halk arasında deneme yanılma yoluyla etkisi kısmi görülen bazı çözüm yolları yıllardır varlığını sürdürüyor.

Bitkisel tedavi yollarını denerken oldukça dikkatli olmanız gerekmekte. Liken planus hatalığınıza iyi gelecek derken hastalığı daha da arttırmanıza sebep olacak hareketlerden sağlığınız için kaçının.

Halk arasında Liken planus hastalığı tedavisi olarak sirke, karbonat, sülük ve çörek otu gibi bitkisel karışımlar ve yöntemler en bilinenler arasında yer alıyor.

Liken Planus Sirke Tedavisi

Liken planus sirke tedavisi bitkisel tedavi çeşitleri arasında en sık kullanılanlardan bir tanesidir. Sirke tedavisinde kullanılan 3 farklı yol vardır.

 1. Bir su bardağı suya, 1 yemek kaşığı sirke koyarak, her öğünden yarım saat önce tüketmeniz gerekiyor.
 2. Ilık ve sıcak arasında su ile doldurulan küvete 1-2 su bardağı sirke döküldükten sonra hasta yarım saat kadar küvette dinlendirilir.
 3. Pamuğa çok az elma sirkesi damlatarak ciltte oluşan yaralara düzenli olarak sürülür. (Pamuğa damlatılan sirkenin miktarı önemlidir. Fazla olması halinde cildinizi yakabilir.)

Liken Planus Karbonat Tedavisi

Liken Planus Karbonat Tedavisi adını sık duyduğum fakat konu hakkında herhangi bir bilgimin olmadığı tedavi yöntemi. Hastaların sık kullandığı bitkisel tedaviler arasında yer alıyormuş.

Karbonat tedavisi hakkında yaptığım yerli ve yabancı araştırmalar sonucunda elle tutulur bir çözüm yolu bulamadım.

Eğer konu hakkında bilginiz varsa yorum olarak yazabilirsiniz.

Liken Planus Sülük Tedavisi

Liken planus sülük tedavisi yöntemi çoğu hastanın başvurduğu fakat hiç bir faydasını görmediği yöntemler arasında bulunuyor. Kandaki pis kanı emerek ciltte geçici rahatlık ve temizlik sağlayabilir fakat yanlış bir sülük yöntem ile liken planus hastalığınız daha kötü sonuçlara ulaşabilir.

Liken Planus Çörek Otu Tedavisi

Bazı bitkisel ilaçlar satan İnternet sitelerinin karışımları arasında yer alan çörek otu ile liken planus tedavisi içerdiği a vitamini ile bağışıklık güçlendirebilir. Fakat içerisinde bulunan başka bitkilerin alerjik etkileri olabildiğinden dolayı bu tür karışımları sizlere önermiyoruz.

Doktorunuzun verdiği a vitamini içeren ilaçların kullanımı daha kısa sürede daha etkili sonuçlar verecektir.

En iyi Liken Planus Tedavisi Doktorları

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere liken planus hastalarına önerebileceğim en iyi doktor statüsünde şuanda tanıdığım kimse yok.

Eğer iletişim yollarından bizim ile iletişime geçecek veya sizin önerdiğiniz doktorlar varsa araştırıp sizlere önerebilirim.

 • Site İçi Yorumlar
 • Apiterapi Merkezi1 sene önce
 • Liken Planus, stres gibi nedenlerle ortaya çıkan iyi huylu bir cilt problemidir
  Kalıtsal bir hastalık olmadığı gibi bulaşıcı da değildir.Liken planus hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir.
  Hastalığın bağışıklık sisteminin hatalı bir fonksiyonu sonucu geliştiği düşünülmektedir. Bu durumun nedeni olarak suçlanan etkenlerin başında;
  bir karaciğer iltihaplanması olan “Hepatit-C enfeksiyonu”, belirli aşı ve ilaçlar (en başta antibiyotikler) ile amalgam (civalı) dolgu gibi diş
  hekimliğinde kullanılan malzemeler yer almaktadır.
  Bağışıklık sisteminin zayıf olmasından kaynaklandığı için bir immun hastalık olduğu bilinen,Liken Planus
  tedavisinde doğadaki en üstün ürünler Arı Ürünleridir.hastalıkların modern tıpta kimyasal bazlı sentetik ilaçla tedavisinin yapılmadığı veya
  yapılamadığı,herkesçe malumdur.ŞİFA DOĞDADIR.DOĞAL TIBBIN EN ÜSTÜNÜ APİTERAPİ DİR.Tüm hastalıkların APİTERAPİ(Arı ürünleri
  (Polen,Propolis,Arı ekmeği (Perga),Arı Sütü) hastalığa uygun kişiye özel karışımlar) ile kalıcı,güvenilir tedavisi mümkündür.
  Doğal bir arı ürünü olan ve Yüz yılın mucizesi olarak adlandırılan Propolis in Liken Planus rahatsızlığının tedavisinde doğadaki en üstün ürün olduğu
  ve tam tedavi sağladığı Avrupa da yapılan bilisel çalışmalarla ıspatlanmıştır.