Makat Çatlağı (Anal Fissür) Tedavisi

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal Fissür) nedir? Makat Çatlağı Tedavisi nasıl yapılır? Teşhisi nasıl konulur?

Anüs bölgesi sinir uçlarından zengin bir bölgedir.Makat çatlağı da bu bölgede oluşan ve en sık karşılaştığımız bir hastalıktır.

 İşte makat çatlağının bazı sebepleri;

  • Kabızlığa bağlı ıkınma, 
  • anal sex (ters ilişki),
  • tek tip beslenme (örneğin; protein diyeti),
  • enfeksiyon,
  • lösemi,
  • bağışıklık sisteminin zayıflaması.
  • sık laksatif kullanımı (dışkı yumuşatıcı)

Halk arasında ‘Makat çatlağı’ olarak bilinen ve yaklaşık 350 kişide bir görülen bir hastalıktır. Tanısı fizik muayene ile konur ve acı vermez.Belirti olarak genelde küçük kanamalar,dışkılama sırasında yırtılır gibi veya küçük bir cam parçası çıkarır gibi ağrı ve acı hissedilir.

Makat çatlağı (Anal Fissür) eğer anal seksle oluşmuşsa genelde 1-2 hafta içinde geçmelidir. Ancak geçmiyorsa acilen bir Genel Cerrahi polikliniğine başvurarak altında yatan başka bir sebep aranmalıdır.( örneğin; çatlağın iç kısımda büyümüş olması.)

  Makat çatlağı (Anal Fissür) sebebiyle ağrı oluşumundan korkarak tuvalete çıkmamak kabızlığa sebep olur ve daha geç iyileşmeye yol açar.

Peki Makat çatlağı (Anal Fissür) nasıl tedavi edilir?

Peki Makat çatlağı (Anal Fissür) nasıl tedavi edilir?
Peki Makat çatlağı (Anal Fissür) nasıl tedavi edilir?

İlk seviyede yani ilerlememiş yırtıklar da lif takviyesi, yeterli sıvı alımı, oturma banyoları(15-20 dk günde 3 kez sıcağa yakın ılık suda) ve acıyı azaltan kremlerle yapılan tedavi ve bakım uygulamaları genellikle başarılı olmaktadır.

İleri seviyede yani tedavi edilmemiş ve yukarıdaki tedavi yöntemlerinin yeterli olmayacağı durumlarda Makat çatlağı (Anal Fissür) tedavisi için cerrahi yöntemlere başvurulabilir.Bu yöntemlerden biri olan İnternal Sfinkteroktomi lokal veya genel anestezi altında yapılır. Makat iç kasının kesilip gevşetilerek uygulanan bir tedavidir.Tedaviye ek anal kanalları yumuşatıcı merhemler kullanmak tedaviyi hızlandırmaktadır. Ortalama 48 saat içinde hasta normal hayatına dönebilir. 

Çok yaygın olmamakla birlikte yeni kullanılmaya başlanan başka bir tedavi de Botoks enjeksiyonu dur.Koşullar uygun olan hastalarda genel veya lokal anestezi gerektirmeyen kısa süre içinde uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Eğer sizde de yukarıda bulunan belirtiler varsa ve  Makat çatlağı (Anal Fissür) varlığından şüpheleniyorsanız; doktor kontrolünde hastalığınız kronikleşmeden, daha acısız ve kısa süreli tedavi için en yakın zamanda Genel Cerrahi kliniğine başvurmanız gerekir.