Protetik Diş Tedavisi ve Yöntemleri

Protetik Diş Tedavisi

Protetik diş tedavisi ve protez yöntemleri hakkında konunun uzman doktorları sorularınızı cevaplıyor. Protetik diş tedavisi hakkında tüm bilmeniz gerekenler.

Bu tedavi işleminin uygulanma sebebi, diş veya dişlerin yokluğunda gerçekleşemeyen konuşma, beslenme gibi fonksiyonları hastaya yeniden kazandırmayı hedefler.

Protetik Diş Tedavisi nedir ne demek?

Protetik diş tedavisi, uzman diş hekimleri tarafından bir veya birden fazla dişini kaybetmiş hastaların ağız fonksiyonlarını ve sağlıklarını iyileştirmesini sağlayan uygulamalara denilmektedir.

Hastanın ağzının eski işlevini ve bekleneni veremediği durumlarda tekrar eskisi gibi kullanılabilmesini sağlayan tedavi yöntemleri protez olarak anılır.

Bu tedavi yöntemi genellikle hastanın diş kaybı veya diş eti gibi sorunlarına geç müdahale sonrası çözüm olarak uzman doktorların tercihidir.

Ağızdaki diş eksiklikleri hastalarda farklı sorunlara yol açabiliyor. Diş eksikliği olan hastaların sağlık durumlarına göre olumsuz etkiler değişiklik göstermektedir. Diş kayıpları arttıkça hastanın rahatsızlık derecesi’de artmaktadır. Diş tedavisi geç yapılmış veya yapılmamış hastaların diş etlerinde de rahatsızlıklar görülmeye başlar.

Protetik diş tedavisi uygulanacak olan hastalarda diş kayıpları yüzünden diş fırçalama, temizleme gibi ağız bakımları yapamayacak ve hatta çiğneyerek beslenemeyecek derecelerde rahatsızlıklar görülmektedir.

Protez Diş Tedavisi Nedir?

Protez (Protetik) Diş Tedavisi, hastanın kaybettiği dişler yüzünden ağız için fonksiyonlarını eskisi gibi sağlıklı hale getirmekle görevli diş hekimliği bölümüdür.

Diş kayıpları hastalarda fonksiyon, estetik ve moral gibi kayıplarda görülmektedir. Tüm bu kayıpları hastaya geri kazandırmak amacıyla ağız içi Protez diş tedavisi uygulanır.

Protez Çeşitleri:

  1. Sabit Protez: Hastanın ağzındaki sağlam dişler yardımıyla ek dişler yapılır ve sabitlenir. Sabit Protez denmesinin sebebi tedavi sonrasında takılan protezler hasta tarafından çıkarılamadığı için. Bu tedavi yönteminde uygulanan protezler metal veya porselen alt yapılı dişler ile oluşmaktadır. Diş sorunlarına göre diş kaplanır veya eksik dişler estetik bir şekilde tamamlanır.
  2. Hareketli Protez: