Ruam Hastalığı Tedavisi

Ruam Hastalığı Tedavisi

Son dönemde ülkemizde atlarda görülen ve insanlara bulaşabilen Ruam hastalığı tedavisi hakkında halkımızı bilgilendirmek amacıyla uyarı yazısı hazırlandı.

Ülkemizde özellikle atların çok sık bulunduğu adalar’da yaşayan halkın tepkisi üzerine gündeme gelen Ruam hastalığı hakkında halkın merak ettikleri soruları uzman doktorlarımız yanıtlıyor.

Adalar kaymakamlığından gelen bir açıklamada, ilçede bulunan 81 atın tedavisi bilinmeyen ruam hastalığı tespit edildiği için itlaf edildiği söylendi. İtlaf edilen bu atları kireçli çukurlara gömerek hastalığın yayılmasını önlediler.

Adada bulunan diğer atlara Ruam Hastalığının bulaşıp bulaşmadığı henüz daha öğrenilemedi ve bu hastalığın tedavisi hakkında sorular çoğalmaya başladı.

Ruam Tedavisi

Ruam Tedavisi
Ruam Tedavisi

Ruam hastalığı tespit edilen hayvanların bunları insanlara veya diğer sağlıklı hayvanlara bulaştırmaması adına genellikle itilaf edilir. İnsanlara bulaşan ruam hastalığı tedavisi mümkündür. Erken teşhislerde hastalığın görüldüğü bölgelere göre çeşitli ilaçlar ile bu önlenebiliyor. Fakat ülkemiz ruam tedavisi hakkında çok bilgili değil.

Ruam Hastalığı Nedir?

Ruam, genellikle tek tırnaklı hayvanlarda, akut ve kronik yollarla bulaşmasıyla görülen bir hastalıktır.

Ruam Hastalığı Bulaşıcı’mı?

Ruam Hastalığı, at veya insanlarda farklı bölgelere yönelerek belirtilerini gösterebilir. Akciğere bulaştığında solunum zorluğuna yol açarken aynı zamanda bu hastalığı taşıyanların burun kanaması’da görülebilir.

Genellikle hayvan hastalıkları insanlara kolay kolay bulaşmaz fakat hasta olan hayvanın etinin yenmesi bu hastalığı insana bulaştırabilen en önemli etkendir.

Ruam Hastalığı Belirtileri

Ruam Hastalığı İnsanlarda görülen başlıca belirtileri:

  • Zayıflama,
  • Halsizlik,
  • Solunum zorluğu,
  • Burun kanaması,
  • Burun akıntısı,
  • Deride apseler,

Ruam Hastalığı Tedavisi hakkında sormak istediğiniz soruları yorum olarak yazabilirsiniz.