Sarı Nokta Tedavisi ve Detayları

Sarı Nokta Tedavisi ve Detayları

Sarı Nokta Tedavisi ile ilgili en sık sorulan soruları cevaplıyoruz. Aynı zamanda konunun uzman doktorları tarafından çok önemli bilgileri öğreneceksiniz. Dünyada olduğu gibi ülkemizde’de ortalama 55 – 60 yaş üzeri bireylerin görme kaybı yaşamalarını sağlayan bir hastalıktır.

Sarı nokta hastalığı görülen hastalar okuma, araba kullanma veya televizyon izleme gibi görme duyusunu kullanarak günlük hayatta yapabileceklerini eskisi gibi yapamazlar. Sarı Nokta Hastalığı ilerlediği dönemler’de dahi hastalardaki görme kaybı tamamen körlük derecesinde değildir.

Bu bilgilendirici yazımızı yazarken Sarı Nokta Tedavisi konusunda uzman doktorlar tarafından yardım alınmıştır. Yalnızca ön bilgi vermek amacıyla hazırlanan yazımız’da hiç bir reklam veya sponsorluk anlaşması bulunmamaktadır. Buradan öğreneceğiniz bilgiler ile hareket etmek yanlış olabilir, en doğru bilgi için muayene olmalı ve tanınızın konulmasını sağlamalısınız. Bunun için en yakın hastaneye veya bu konuda uzmanlaşmış resmi kliniklere gidiniz.

Sarı Nokta Tedavisi hakkında sormak istediğiniz sorularınızı, şikayetlerinizi veya eklemek istediklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız yine konunun uzman doktorlarına sorulacak ve öyle yanıtlanacaktır. Herhangi bir ücret istenmemektedir.

Sarı Nokta Tedavisi

Sarı Nokta Tedavisi hakkında aşağıda verilen bilgiler 2020 yılında güncellenmiştir. Konuyla ilgili son gelişmeleri ve en güncel doğru bilgileri buradan aktarmaya devam edeceğiz.

Sarı Nokta Hastalığı; Kuru tipten, yaş tipe geçtiği görüldüğü zaman tedavi için hızlı davranılması gerekir. Hastalıkla ilgili günümüze kadar uygulanan tedavi yöntemleri çok etkili olmasa’da artık günümüzde tedavisi oldukça olumlu sonuçlar vermeye başlamıştır.

Sarı Nokta Tedavisi
Sarı Nokta Tedavisi

Yaş tipe dönen sarı nokta hastalığında, bu hastalığa sebep olan tabakalar arasındaki istenmeyen damar tomurcukları, sıvı sızıntıları ve kanamalar kurutulur. Bunları yapabilmek için 3 çeşit tedavi yöntemi vardır.

  1. Lazer Tedavisi,
  2. Fotodinamik Tedavi (PDT)
  3. Damar Gelişimini Önleyici Tedavi (Anti-VEGF Tedavi)

Sarı Nokta Tedavisinde Yaş tipe dönen sarı noktaları tedavi etmek amacıyla kullanılan yöntemleri aşağıda listeliyoruz.

Sarı Nokta Tedavisi (Lazer)

Sarı Nokta Tedavisi için hastada hastalık yaş tipe döndüğü zaman tercih edilebilecek en eski tedavi yöntemidir. Lazer tedavisi için bazı şartların ve boyutun yerine gelmesi lazımdır. Doğru tedavi seçimini doktorunuz yapacaktır.

Yaş tipi sarı nokta hastalarının %15 gibi bir bölümü standart lazer tedavisi olabilmektedir. Aynı zamanda lazer tedavisi olan hastaların %50’sinde kurutulan damar tomurcukları tekrar aktif olabildiği görülüyor.

Sarı Nokta Tedavisi (PDT)

Sarı Nokta Tedavisi için yaklaşık 10 yıldır kullanılan bir tedavi çeşididir. Standart lazer tedavisinden sonra bulunan Fotodinamik Tedavi yöntemi ile hastaya kolundan bir aşı yapılır. Koldan yapılan aşının içerisinde bulunan verteporfin (Visudyn) isimli madde gözdeki hasarlı dokuya bağlanması sağlanır.

Bu uygulama sonrasında hastanın gözüne ortalama 83 saniye boyunca lazer tedavisi uygulanır. Yaş tipine dönüşmüş sarı nokta hastalığının bazı tiplerinde bu tedavi yöntemi oldukça etkilidir. Bu tedavi yöntemi hastada görme artışı sağlamaz. Hastanın görme kaybını hızlı kaybetmesini engeller. Günümüzde bu yöntem çok nadir hastalar’da kullanılmaktadır.

Sarı Nokta Tedavisi (Anti-VEGF)

Sarı Nokta Tedavisi uygulanacak yaş tipi olan hastalara en çok uygulanan tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi diğer yöntemlere göre en son geliştirilmiştir ve en etkin sayılır.