Sinüzit Hastalığı Ve Tedavi Süreci

Her yaş grubu ve cinsiyette görülen sinüzit hastalığı, oldukça sık rastlanan hastalıkların başında gelmektedir. Hastalarda burun tıkanıklığı ile beraber nefes almada problemle kendini gösteren bu hastalık, Belirtilerini ileriki süreçte sıklaştırarak burun tıkanıklığı ve nefes almada ki güçlüğü, hastada kronik hale getirmektedir. Bu süreçten sonra sinüzit hastalarına cerrahi müdahale gerekmektedir.

Sinüzit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Burun ve göz çevresinde bulunan kemiklerin iç kısımlarında boşluklar yer almaktadır. Bu boşluklara sinüs ismi verilir. Burun ve göz çevresindeki boşlukların, burun kısmına açılan kanallarının içleri dolarak tıkanıp, enfeksiyona bağlı olarak intihaplanmasına ise sinüzit adı verilmektedir. Sinüzit, hastaların günlük yaşamlarında, doğrudan olumsuz etki yaratan bir hastalıktır. Sinüzit in en çok görüldüğü zamanlar kasım ve aralık ayı aralığıdır. Öncelikle sinüzitin oluşmasının başlıca nedeninden söz edecek olursak. Kış aylarında ısıtma sistemlerinin, havayı ısıtırken kuruması ve bizim bu havayı solumamız nedeni ile sinüzit hastalığına davetiye çıkartmış oluyoruz. Hastalığın başlıca belirtileri burun akıntılarının renginin koyu olması, genizde akıntı, koku alma kaybı ve geceleri sıklaşan öksürükler sinüzit hastalığının başlıca belirtileri dir.

Sinüzit hastalığının tedavisinde kullanılan başlıca yöntemler antibiyotik ilaçlardır. Hastaların sinüzit tedavisi sürecinde yaşadığı ağrıları azaltmak için ise antibiyotik ilaçların yanında ağrı kesici ilaçlarda verilmektedir. Antibiyotik ilaçlara ek olarak hastaların nefes almalarını kolaylaştırmak için burun açıcı ilaçlarda sinüzit hastalarına verilir. Sinüzit hastalarında hastalık ileri evreye ulaşmış, burun bölgesinde bulunan kemik boşlukları ilaç tedavisi ile açılamıyacak tıkanıklık da ise, sinüzit tedavi süreci ilaç tedavisi ile düzelmeyecek boyuta geldiği için hastalara cerrahi müdahale gerekmektedir. Ameliyat sonrası iyi bir ila tedavi yapılmazsa veya bağzı hastalarda iyi tedavi sonrasında bile sinüzit hastalığının yeniden tekrarlama riski bulunmaktadır.

Sinüzit hastalıklarında sinüzitin oluşma nedeninin tespiti ve tedavinin buna uygun olarak yapılması oldukça önemlidir. Eğer sinüzit hastalığı soğuk algınlığı ile başlamışsa. Burun spreyi ve soğuk algınlığı ilaçları ile tedavi edilebilir. Eğer hastalık 6 günden daha uzun süreli devam edip, enfeksiyon şeklinde ilerliyorsa hekim kontrolünde sinüzit tedavisine antibiyotik ilaçlar da kullanılarak devam edilebilir. Hastalığın daha kolay atlatılmasını ve sürecin daha hafif ilerlemesini sağlamak için tedaviye ek olarak Temiz su kullanılarak hazırlanan tuz ve karbonat karışımı veya eczaneden temin edilebilen okyanus suyu ile burunun temizlenip yıkanması, Sinüs girişlerinin temizlenmesine yardımcı bir etken olabilir.

Sinüzit hastalığı alerjiye bağlı olarak ilerlemiş ise, hastalığın tedavisinde ek olarak alerji ilaçlarıda kullanılır. Tedavi sürecinde hastanın beslenme desteği alarak. eksik olan vitamin ve mineraller verilmelidir. Hasta tedavi süresince ve tamamen iyileşene kadar sigaradan uzak durmalı ve temiz hava almalıdır. Hasta tedavi sürecini yani sinüzit hastalığını tamamen atlatana kadar ve ilerde tekrarlamasını istemiyorsa, sinüsleri yıkamaya neden olacak şeylerden mutlaka uzak durmalı ve burun kanallarının açık kalmasını sağlamalıdır. Sinüslerin üzerinde bulunan mukoza temiz tutularak dışarıdan gelebilecek zararlı etkenlerden korunmasına dikkat edilmelidir.