Skolyoz Tedavisi 2019

Skolyoz Tedavisi 2019

Skolyoz tedavisi ile omurga eğriliğin’den kurtulabilirsiniz. Skolyoz tedavisi için bu hastalık hakkında bilmeniz gereken her şeyi uzman doktorlarımız cevaplıyor.

Skolyoz tedavisi için yapılan tüm yöntemler omurga eğriliğini düzeltmeye yöneliktir. Hastalığın tedavisi için uygulanacak yöntemlerde hastanın bu hastalığı hangi sebeplerden ortaya çıktığı ve hastanın yaşı gibi unsurlar göz önüne alınır.

Skolyoz Tedavisi Çeşitleri

Skolyoz tedavisi için hastalığın nasıl oluştuğu incelenir ve hastaya ona göre tedavi yöntemleri uygulanır. Aşağıda Skolyoz tedavisi için en çok görülen sebepler ve tedavi yöntemlerini kısaca açıklıyoruz.

Doğuştan Gelen Skolyoz

Doğuştan gelen skolyoz hastalığında hasta düzenli olarak fiziki muayeneler yapılmaya başlanır. Röntgen çekimlerinde hastada eğrilik artışı görülmediği taktirde hastanın omurga sistemi gelişimini tamamlayana kadar gözlemlenmeye devam edilir.

Eğer skolyoz tedavisi için cerrahi müdahale uygulanırsa bu gözlem yinede olgunluğa erişene kadar devam edecektir. Bebeklerde bu tür cerrahi operasyonlardan kaçınılsa’da, erişim çağındaki çocuklarda yapılan cerrahi operasyonlar eğriliği kontrol altına almak üzerinedir.

Çocuklarda Skolyoz tedavisi

Yaşı küçük hastalarda ve çocuklarda’da görülebilen omurga eğrisi, Skolyoz tedavisi ile kontrol altına alınarak önlenebilir. Hastanın yaşı ve hastalığın türü uygulanacak tedavi yöntemini belirler.

Çocuk hastalarda görülen Skolyoz tedavisi uygulamaları;

  • Gözlemlenir,
  • Korse tedavisi uygulanır,
  • Skolyoz ameliyatı uygulanır.

Skolyoz Tedavisi Yöntemleri

Skolyoz Tedavisi için en çok tercih edilen ve önerilen yöntemleri aşağıda açıklıyoruz. Hastaların ve yakınlarının bu tedavi yöntemleri hakkında akıllarına takılan soruları yanıtlamış olacağız.

Skolyoz Tedavisi Yöntemleri 2019
Skolyoz Tedavisi Yöntemleri 2019

Skolyoz Tedavisi Korse

Skolyoz tedavisi için kullanılan korse hakkında bilmeniz gereken bilgiler. Büyük ve küçük çocuklarda skolyoz derecesi 20’i geçtiği zaman korse tedavisi uygulanabilir. 5 yaşında veya daha küçük hastalarda korse tedavi uygulaması oldukça zordur, genellikle bu yaş aralığındaki hastalarda anestezi ile düzeltme ve alçı tercih edilir.

Skolyoz derecesi 40’dan fazla çocuklarda omurga eğriliğini düzeltmek için genellikle korse tercih edilmez. Fakat küçük yaştaki hastalarda omurga eğriliği 60 dereceye kadar ulaşanlara korse tedavisi uygulanır.

Skolyoz tedavisinde kullanılan korselerin amacı omurgadaki oluşabilecek eğriliği yavaşlatmaktır.

Skolyoz Tedavisi Yüzme

Skolyoz Tedavisi için yüzme egzersizleri ve sporu bu hastalığı düzeltecek veya geçirecek kesin çözüm değildir. Skolyoz hastaları yüzme havuzlarına düzenli gitmeden önce muhakkak doktoruna danışmaları ve onay almaları gerekiyor.

Yüzme havuzlarının ısısı, derecesi ve suyun durumu bu tür hastalar için önemlidir. Omurga eğriliğini düzeltmek yerine eğrilik derecesini arttırabilir.

Skolyoz Tedavisi Yüzme Programı

Skolyoz Tedavisi Spor

Skolyoz tedavisi spor yaparak geçirmek mümkün değildir. Spor yapmak skolyozu geçirmeyeceği gibi yanlış bir spor hareketi skolyoz’a sebep olmaz. Yani bu hastalığın spor ile herhangi bir bağı yoktur.

Skolyoz tedavisi uygulanan hasta çocuklar korseli bir şekilde doktor izniyle spor yapabilirler.

Skolyoz Tedavisi Egzersizleri

Skolyoz Tedavisi için uygulanan egzersizler omurga eğriliğini tamamen geçirmez. Doktor tarafından uygulanan veya uygulanması istenilen bu egzersizlerin önemi oldukça büyüktür. Eğriliği azaltması ve durdurması için doktorunuzun size uyguladığı tedavi yöntemlerini eksiksiz bir şekilde uymanız gerekmektedir.

İnternet’de gördüğünüz veya yakınlarınızdan duyduğunuz egzersiz çeşitlerini kesinlikle uygulamayın. Öncelikle doktorunuza danışıp, onun verdiği programa ve hareketlere bağlı kalmanız gerekmektedir. Yanlış uygulanan egzersizler skolyoz tedavinizi olumsuz etkiler ve omurga eğrisini arttırabilir.

Skolyoz Tedavisi Hacamat

Hacamatla Skolyoz Tedavisi bu sıralar çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bu konu ile ilgili bir araştırma veya sonuç bulamadım. Fakat kendi deneyim ve bilgilerimden yola çıkarak hacamat ile böyle bir tedavinin mümkün olmadığını söyleyebilirim.

Skolyoz tedavisi hastanın omurga eğrisini düzeltmeye yönelik yapılmaktadır. Hacamat ile bunun arasındaki bağı anlayamadım. Psikolojik olarak veya vücudu rahatlatmak için bu tür yöntemler yapılması tavsiye edilmez. Halk arasında yayılan Hacamatla Skolyoz Tedavisi yöntemini kesinlikle doktorunuza sormadan uygulamayın.

Skolyoz Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Skolyoz hastalığı yaş aralığı gözetmeksizin tedavi yöntemleri ile azaltılması ve önlenmesi gereken bir omurga hastalığıdır. Tedavi edilmediği veya gözlem altına alınmadığı taktirde hastanın sağlığı çok daha kötüye gidecek ve çeşitli başka hastalıklara sebep olacaktır.

Skolyoz tedavisi ile yalnızca omurga eğriliği düzeltilmez, aynı zamanda bu eğriliğe sebep olan ve eğriliğin sebep olduğu olumsuz durumların önüne geçilir. Skolyoz tedavi edilmezse ne olur sorusu en basit açıklamasıyla gögüs kafesinin daralmasına ve akciğer gibi iç organ sorunları ile karşılaşılabilir. Hastayı ölüme kadar götürecek sonuçlar doğurabilir.