SPİRAL (RIA) Nedir?

SPİRAL (RIA) Nedir?

SPİRAL (RIA) NEDİR?HANGİ KLİNİKTE TAKILIR? NASIL TAKILIR?  TAKILIRKEN ACI VERİR Mİ? GEBELİKTEN NASIL KORUR? KİMLER KULLANABİLİR, KİMLER KULLANAMAZ?YAN ETKİSİ VE SAĞLIĞA ZARARI VAR MIDIR? RİSKLERİ NELERDİR? NE ZAMAN TAKILIR?

Spiral, Ria (rahim içi araç) NEDİR?

Spiral, Ria (rahim içi araç) NEDİR?
Spiral, Ria (rahim içi araç) NEDİR?

Rahmin içine yerleştirilen T şeklinde ve plastikten üretilen araçlardır.İki çeşit Spiral, Ria (rahim içi araç) bunlar Bakırlı Spiral, Ria (rahim içi araç) ve Hormonlu Spiral,Ria (rahim içi araç) dır. Ülkemizde ve hastanelerimizde Bakırlı Spiral,Ria (rahim içi araç) kullanılmaktadır.

Spiral,Ria (rahim içi araç) bir GEBELİK ÖNLEYİCİ YÖNTEMDİR.

Spiral, Ria (rahim içi araç) NEREDE TAKILIR?

 Spiral, Ria (rahim içi araç), RİA TAKMA SERTİFİKASI ALMIŞ eğitimli sağlık personeli tarafından ( hemşire, ebe, doktor) özel veya devlet hastanelerin aile planlaması kliniklerinde,muayenehanelerde takılmaktadır.

Spiral, Ria (rahim içi araç) NASIL TAKILIR ve TAKILIRKEN ACI VERİR Mİ?

 Spiral, Ria (rahim içi araç) hastalar genellikle Spiral,Ria (rahim içi araç) taktırmaktan çekinirler. Bu Spiral,Ria (rahim içi araç) ın ‘Çatal’ denilen jinekolojik masada takılmasıyla da alakalıdır.

Hasta jinekolojik masaya uzanır ve bacaklarını açar. Spekülüm denilen genelde plastikten yapılan bir araçla vajinayı açar,rahim ağzını görür ve antiseptik solüsyonlarla temizlenir. Rahim ağzından tıbbi aletler yardımıyla Spiral, Ria (rahim içi araç) içeriye yerleştirilir. İpi 2 cm dışarıda kalacak şekilde kesilir (Spiral, Ria (rahim içi araç) çıkarılırken kolaylık sağlasın diye). Ve takılan Spekülüm dediğimiz araç çıkartılır. vajina bölgesinin silinmesi için hastaya yardım edilir. Hastanın kan şekeri düşebileceği için çikolata tarzı bir yiyecek yanında bulundurması gerekebilir.

 Spiral,Ria (rahim içi araç)  takılırken acı verip vermemesi kişiden kişiye değişebilir.Spiral,Ria (rahim içi araç) taktırmak isteyen hasta daha önce Vajinal doğum  (normal doğum) yapmış ise rahim ağzı daha önce doğum sırasında açıldığı için doğum yapmamış veya Sezeryan doğum yapmış kadınlara göre daha az acı duyduğu gözlenmektedir. Tabi ki tek etkileyen faktör bu değildir. Hastanın ağrı eşiğinin yüksekliği, bulunan ortam, sağlık personelinden işlem öncesi aldığı eğitim, sağlık personeline olan güveni de duyulan ağrıyı etkilemektedir. Ancak Spiral,Ria (rahim içi araç) takılırken lokal veya genel anestezi uygulanmaz. ( Bu dayanılacak bir ağrı olduğunu gösterir)

 Spiral, Ria (rahim içi araç) GEBELİKTEN NASIL KORUR? 

Cinsel ilişki sırasında erkek üreme hücresi olan sperm hazne adı verilen vajinanın ilk giriş kısmına dökülür. Gebelik oluşması için spermlerin rahim ağzını geçip rahime ve sonrasında yumurta hücresine ulaşması gerekir. Ancak Spiral, Ria (rahim içi araç) ın üzerindeki bakırlara spermler çarparak ölürler.Ve yumurtaya ulaşamazlar. Spiral,Ria (rahim içi araç) cinsel ilişkiyi kesintiye uğratmaz. Spiral,Ria (rahim içi araç) ın gebelikten koruma oranı %99.4 tür.

Spiral, Ria (rahim içi araç)ı KİMLER KULLANABİLİR?

 • Menarştan menopoza kadar her yaşta kullanılabilen bir yöntemdir.
 • Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)ne göre dış gebelik öyküsü olanlar,
 • Emziren anneler,
 • Rahim kalınlaşması olanlar,
 • Yumurtalık kistleri olanlar,
 • Yumurtalık iltihabı geçirenler,
 • Demir eksikliği anemisi olanlar,
 • ve Diyabet hastası olanlar da kullanabilir.

Spiral, Ria (rahim içi araç)ı KİMLER KULLANAMAZ?

 • Gebeler
 • Doğum sonrası önemli bir enfeksiyon geçirenler,
 • Rahmin yapısını bozacak miyomu olanlar,
 • Nedeni açıklanmamış vajinal kanaması olanlar,
 • Genital tüberkülozu olanlar,
 • Rahim ağzı yarası olanlar,
 • Devam eden bel soğukluğu,klamidya olanlar,
 • Tedavi bekleyen rahim ağzı kanseri, rahim kanseri var olan hastalar Spiral,Ria (rahim içi araç) kullanamazlar.

Spiral, Ria (rahim içi araç) ın YAN ETKİSİ VE SAĞLIĞA ZARARI VAR MIDIR? RİSKLERİ NELERDİR?

Güvenli, sistematik yan etkisi olmayan bir yöntemdir. Adet döneminde ağrı ve kasılmaya sebep olabilir. Özellikle Spiral,Ria (rahim içi araç) takıldığı ilk 20 gün içinde enfeksiyon riki yüksektir.

  Spiral,Ria (rahim içi araç) adet kanamasının miktarını arttırabilir.

 Ve çok nadir olmakla birlikte takıldığı sırada rahime zarar verip rahim duvarını etkileyebilir. Bu yüzden henüz doğum yapmamış kadınlara çok tavsiye edilmez.

Spiral, Ria (rahim içi araç) NE ZAMAN TAKILIR VE NE ZAMAN ÇIKARILIR?

Adet kanamasının 1 veya 2. gününde veya gebelik testi sonucuna göre gebe olmadığı kesinse herhangi bir gün de uygulanabilir

 Doğum sonrasi ilk 10 dk veya doğum sonrası ilk 48 saatte de Spiral, Ria (rahim içi araç) takılabilir. İlk 48 saat geçtikten sonra rahim kasılarak kendini toparlayacağı için takılması doğru değildir. Doğum sonrası 40. günden itibaren takılabilir.

Spiral, Ria (rahim içi araç) adet kanamasının herhangi bir gününde sağlık personeli tarafından çıkarılabilir.

 SAĞLIKLI GÜNLER.