Vajinismus Tedavisi Detaylı Anlatım

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi ve yöntemlerini uzman doktorumuz tarafından Vajinismus nedir, ne demek, belirtileri ve sebebi gibi tüm detaylarıyla anlatıyor.

Partneriniz ile cinsel ilişki sırasında veya sonrasında vajinanın çevresinde yer alan kasların anormal şekilde kasılmasıyla oluşan yüksek ağrının tıp da ki karşılığı vajinismus dur.

Bu hastalık çok sık karşılaşılan bir hastalık değildir. Bu rahatsızlık ile karşılaşanlarda cinsel ilişki korkusu başlar. Cinsel ilişki sırasında dayanılmaz ağrılar ve acılara sebep olan bu hastalık ciddiye alınacak sonuçları doğurur.

Hastalığın Tanımı:

Vajinismus Hastalığı; cinsel ilişki başlangıcında yapılan ön sevişmelerde hastalığın getirdiği ağrılara rastlanmaz aksine kadının zevk alma durumu görülebilir fakat cinsel birleşme anlarında istemsiz gerçekleşen kasılmalar ile birleşme gerçekleşemez veya çok ağrılı bir şekilde gerçekleşir.

Hastaların Şikayetleri:

Cinsel ilişkinin birleşme aşamasında vajinal bölgenin kasılmasıyla birlikte penis giremez veya ağrılı bir şekilde girer. Bu ağrılar ilişkinin devam etmesini engeller ve sonraki ilişki denemelerini korkulacak dereceye getirir.

Vajinismus Tedavisi
Vajinismus Tedavisi

Hastalığın Bulguları:

Bu kasılmalar vücudun kendini tehlikelerden korumak için istemsizce yaptığı refleksi bir harekettir. İlişki sırasında penisin vajinaya girmesi gerçekleşirken kadınların istemsiz ve refleksi bir şekilde kasılmasıyla oluşur.

Psikolojik olarak “Kaygı bozukluğu” veya “Cinsel ilişki fobisi” diye tanımlanabilir.

Tedavisi için tanı konması gerekir:

Vajinismus tedavisi için öncelikle hastalığın tanısı belirlenmelidir. Bu tanıyı yalnızca cinsel ilişkide gerçekleşen ağrılardan sonra almak gibi bir durum yoktur. Hastalığın görüldüğü kadınların ilişki sırasında penisin ucu kadarını alabildiği veya hiç alamadığı anlarda ağrıların başladığı görülür.

Bu kasıntılar istemsizce yapılır ve kontrol altında değildir. Bu hastalığı yaşayan kadınların çoğu bakire olarak hayatlarını sürdürürler.

Vajinismus Tedavisi nasıl olur?

Vajinismus tedavisi nasıl olur? sorusu hastalar tarafından hafif korkulu bir şekilde sorulan ilk sorudur. Hastalığın tedavi yöntemleri mevcuttur fakat doktorların hastayı kontrol ettiği ve tanı koyduğu zaman hastalığın seviyelerine ve şekline göre tedavi yöntemleri değişiklik göstermektedir.

Vajinismus tedavisi uygulayan doktorun profesyonel olmasının yanı sıra hastanın bu hastalığı yenmeye inanması ve bunun için mücadele etmesi çok önemlidir.

Hastalık hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki konu başlıklarına göz gezdirebilirsiniz.

Vajinismus Hastalığı Nedir?

Vajinismus hastalığı, vajina çevresinde bulunan kasların ilişki gerçekleşirken spazm ve istem dışı kasılmaları sonucunda oluşan hastalıktır. Hastalığı tetikleyen pelvik taban ve pubococcygeus kaslarının hastanın kontrolü dışında gerilmesi.

Vajinismus Nedir?
Vajinismus Nedir?

Vajinismus hastalığı ilişki sırasında yarattığı ağrıların dışında penetrasyon gibi sorunlara da yol açmaktadır. İlişki sırasında oluşan ağrı seviyeleri:

 • Rahatsız edici ağrı,
 • Hafif ağrı,
 • Şiddetli ağrı,

Hastalık her yaşta veya dönemdeki kadında görülebilmektedir. Bu hastalığı görmeye başlayan kadınların daha önceki cinsel ilişkileri sağlıklı olabiliyor.

Vajinismus Çeşitleri:

 1. Birincil (primer) vajinismus: Bu sorun ilk cinsel birliktelik ile başlar ve hastanın ömründeki diğer tüm ilişkiler ağrılı geçer. Ağrıların artığı anda hastada nefes alamama gibi durumlar görülebilir. Hastalığın yarattığı semptomlar ilişkinin bitirilmesi ile durur.
 2. İkincil (sekonder) vajinismus: Hastanın önceki ilişkileri sağlıklı olmasına rağmen sonrasında yaşadığı ilişkilerde ağrılar gözükür ve engellemeye başlar. Hastalığı tetikleyen olay, menopoz, enfeksiyon, doğum, ameliyat gibi etkenler vardır. Vücudun bu davranışı alışkanlık haline getirmesi ile tedavi sonrasında bile ağrılar görülmeye devam eder.
 3. Küresel (global) vajinismus: Bu ağrılar bir sebep gerekmeden hastada heran görülebilmektedir.
 4. Durumsal Vajinismus: Hastanın vajina bölgesinde oluşan ağrılar belirli durumlarda tetiklenir. İlişki sırasında herhangi bir ağrı yaşamayan kadınlar jinekolojik muayene veya vajinaya tampon yerleşmesi ile ağrılar yaşamaya başlar.

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus belirtileri görülen kadınlarda ağrıların şiddeti değişiklik göstermektedir. Aşağıda yer alan belirtileri kendinizde gördüğünüz taktirde doktorunuza başvurarak gerçek tanıyı öğrendikten sonra tedavi yöntemleri hakkında araştırmalara başlayabilirsiniz.

Vajinismus Belirtileri
Vajinismus Belirtileri

Spazm ve Nefes Alamama

Vajinismus hastalığı görülen kadınlarca cinsel birleşim sırasında spazm kasılmaları sırasında nefes alamama gibi durumlar görülmektedir. Acıların ve ağrıların sonucunda vücudun korumaya yönelik aldığı yöntem.

Muayene ile birlikte

Jinekolojik muayene ve tampon yerleşimi sırasında görülen ağrılar vajinismus hastası olduğunuz anlamına gelebilir.

İlişki sırası

İlişki ve birleşme sırasında kasılan kaslar yüzünden vajinal bölgenin kapanmasıyla penis giremez veya çok az bir kısmı girer. İlişki gerçekleşemez ve kadında ağrılar gözükür.

İsteksizlik ve Korku

Vajinismus hastalığının sebep olduğu ağrılar ile cinsel birleşmenin yaşanamaması kadınlarda isteksizlik ve korkuya yol açmaktadır.

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus hastalığının sebep olduğu nedenleri hastalığın tespit edilmesinde ve tedavi yönteminin belirlenmesindeki rolü çok büyüktür.

 • Gebelik
 • Doğum sonrası
 • Ağrıların korkusu
 • Düşük cinsel performans
 • Cinsel istismar
 • Cinsel isteksizlik
 • Psikolojik Travma
 • Erken cinsel ilişki (Olgunlaşmadan)

Fiziksel Nedenler:

 • Mantar enfeksiyonu
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Doğum
 • Menopoz
 • Pelvik ameliyatlar
 • Ön sevişmenin olmadığı zamanlar.
 • Ön sevişmenin yetersizliği.
 • Vajinanın yeterince ıslanmaması
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus hastalığı belirtileri ve sebeplerinden dolayı erken teşhis edilebilir ve uzman doktorlarca tedavisi yapılabilir. Tedavi yöntemleri:

 • Hastaların cinsel ilişki sırasında stresle bağlantılı kasılmaları engellemek amacıyla bazı egzersizler yapılabilir.
 • Hastanın korkusunu yenmek amacıyla verilen eğitimler.
 • Psikolojik sebepleri ortadan kaldırmak için rahatlatıcı ve çözümcü konuşmalar.
 • Kasları güçlendirecek ve düzenleyecek egzersizler.

bu hastalığın görüldüğü kişilerin çevresi tarafından göreceği tepkiler vajinismus tedavisi korkutucu gelmektedir. Size uygun en doğru tedavi yöntemi bulunup uygulanır ve bu hastalıktan kurtulmanız sağlanır.