Vitiligo Hastalığı Tedavi Yöntemi

Vitiligo hastalığı inatçı türden bir hastalıktır. Vitiligo hastalığında hastaların tam olarak iyileşmesi nadir bir olaydır diyebiliriz. Hastalığın tekrarlama olasılığı oranı iyileşme oranının altında olduğu için, tedavi sonrası tekrarlama olasılığı yüksek diyebiliriz.

Vitiligo hastalığında hastaların tedaviye yanıt oranı neredeyse yüzde elli diyebiliriz. Hatta bu durum yüzde kırklara kadar bile düşebilir. Tedavide yaş oldukça önemlidir. Erken yaşta tedavi, yani çocukların iyileşme oranı yetişkinlere göre oldukça yüksektir. Hatta çocukların iyi bir tedavi sonrası neredeyse tamamen iyileştiği vucudundaki beyaz lekelerin normal deri rengi alarak hastalıktan kurtulduları gözlemlenmiştir. Deri üzerinde bulunan kıl folliküllerinde ki pigment hücrelerin hareketlenmesi ve cilde yerleşmesi sonucu tedavi gerçekleşir. Yani tedavi kıl olan bölgelerde en başarılı sonuçları gösterir. Kılsız bölgelerde ise kıl kökü bulunan bölgelere göre, sonuç daha başarısız olarak gözlemlenmiştir.
Vitiligo hastalığının tedavisinde esmer cilde sahip hastalarda, açık tenli hastalara nazaran iyileşmenin daha hızlı ilerlediği gözlemlenmiştir.

Vucudunun yüzde yirmiden azında Vitiligo izi bulunan hastalar  kortizonlu kremler kullanabilir. Yalnız kremlerin bilinçsiz kullanımı sonucu vucutta ciddi anlamda tahribat ve yan etkiler görülebilir. Bu gibi sorunlar yaşamamanız için mutlaka bir Dermatoloji uzmanı tarafından muayene sonrası verilen kremleri kullanmalısınız. Tedavide bağışıklık sisteminizi lokal şekilde engelleyen ilaçlar Vitiligo tedavisine yardımcı olacaktır.

Vitiligo Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Vitiligo hastalığının belirlenmiş bir yaş aralığı yoktur. Hastalık her yaşta ortaya çıkabilir. Hastalığın ilk belirtileri cildin güneş ışığına maruz kalan bölgelerinde gözlemlenmektedir. Vucudun ençok güneş ışığına maruz kalan bölgelerinde güneş yanığı sonrası beyaz leke olarak görülmeye başlar. Bu izler derinin türüne göre farklılık göstersede kadın hastalarda erkek hastalara göre daha belirgin olarak gözlemlenir. Vitiligo hastalığı lekeleri genelde el, kol, bacak, yüz ve boyunda daha sık görülür. Hastaların bazılarında genital bölgede de lekeler gözlemlenmiştir. Vitiligo hastalığında deri beyazladığı için esmer hastalarda daha belirgindir ve daha kolay tespit yapılır. Hastalığın ilk evrelerinde küçük beyaz izler şeklinde oluşur ve bu izler gittikçe büyüyerek vucuda yayılır. Vitiligo hastalığı iç organlarla alakalı bir hastalık değildir. Hastalık tamamen deri ile alakalıdır ve deriye renk veren hücrelerin hasar alması veya bu işlevi yerine getirememe durumunda ortaya çıkar. Sadece beyaz lekeler dışında başka bir belirtisi olmamaktadır.

Vitiligo Hastalığı Tedavisi

5 / 5 ( 1 vote ) Vitiligo hastalığı tedavisi ve bitkisel tedavi yöntemleri hakkında bilmeniz gereken en doğru bilgiyi konunun uzmanı...

Vitiligo Hastalığının Tedavi Yöntemleri

Hastalığın nedeni cilt renginin değişmesi olduğu için, tedavinin amacıda beyaz renkli cikdim eski rengine kavuşmasıdır. Hastalığın tedavisi deki en önemli kurallardan birtanesi hastalığın oluşma nedeninin tespiti ve tedavinin bu yönde yapılmasıdır. Doktorunuz tarafından uygun görüldüğü taktirde cildin olması gereken rengi almasını sağlayan Melanositlerden biri olan Mela adlı pigmentin sağlıklı şekilde üretimini sağlayacak ve deriye eski rengini vermesi için yaygın olarak kullanılan ışık tedavisi uygulanabilir. Tedavi sürecinde genelde ek olarak antioksidan takyeleride uygulanmaktadır.

Vitiligo tedavisinde Takromilus, Kortizon, Pimekrelimus içeren kremler hastalığın ilerlemesi ve lekelerin kaybolması konusunda yardımcı olacaktır. Daha öncede belirttiğimiz gibi bu kararı mutlaka bir dermatoloji uzmanı vermelidir.
Vitiligo hastalarında ciltte bulunan lekelerin aşırı ilerlemesi ve hastayı rahatsız edecek boyuta gelmesi durumunda hastalarda içe kapanıklık, öz güven kaybı, depresyon olayları gözlemlenebilir. Eğer vitiligo hastasının psikolojisinin olumsuz yönde etkilendiği ve sosyal hayatında değişiklikler gözlemleniyorsa hasta tedavinin yanında mutlaka bir psikolog desteği de almalıdır.